Św. Franciszek z Asyżu patronem Szkoły Podstawowej w Egiertowie

środa, 26 kwietnia 2017 r., 15:56
fot. AL

"Zacznij od robienia tego, co konieczne, potem zrób to, co możliwe, nagle odkryjesz, że dokonałeś niemożliwego" - ta myśl św. Franciszka z Asyżu przyświecała środowej uroczystości w Szkole Podstawowej w Egiertowie, podczas której oficjalnie nadano placówce imię założyciela zakonu franciszkanów oraz przekazano sztandar.

Na tę chwilę tamtejsza społeczność szkolna czekała wiele lat. W środę oficjalnie Szkoła Podstawowa w Egiertowie zyskała patrona, którym został św. Franciszek z Asyżu.

- Wybór patrona to jedna z najważniejszych decyzji w życiu szkoły. Razem z rodzicami i nauczycielami szukaliśmy takiej osoby, którą moglibyśmy kochać, podziwiać i naśladować. Najbliższym naszym sercom okazał się św. Franciszek. On, jako pierwszy ekolog, będzie dla nas znakiem orientacyjnym w poszukiwaniu właściwych relacji między człowiekiem a przyrodą i innymi ludźmi. Bliskość malowniczej scenerii Szwajcarii Kaszubskiej z niedaleko położonym wzniesieniem Wieżyca inspiruje i jednocześnie zobowiązuje do poszanowania przyrody i tradycji - podkreślał przewodniczący samorządu szkolnego.

Uroczystość nadania imienia Szkole Podstawowej w Egiertowie rozpoczęła się od poświęcenia tablicy pamiątkowej, po czym uczniowie, nauczyciele, jak i zaproszeni goście wzięli udział w mszy świętej odprawionej w murach szkoły. Po nabożeństwie odbyło się uroczyste wręczenie sztandaru przez jego fundatorów dyrektorowi szkoły.

- Przekazuję wam sztandar, który będzie świadczył o naszej historii. Noście go z dumą i szacunkiem - zaznaczała Iliada Kwaszyńska przekazując sztandar uczniom.

Wydarzenie zwieńczył program artystyczny w wykonaniu uczniów.

Sztandar Szkoły Podstawowej im. Franciszka z Asyżu w Egiertowie

"Na awersie sztandaru na kremowym płótnie umieszczone zostało oblicze św. Franciszka z Asyżu na tle egiertowskiego pomnika przyrody - dębu. Długowieczność i potężny wygląd dębu sprawiały na ludziach takie wrażenie, że stare okazy były czczone jako drzewa święta. Sam motyw dębu kojarzony z mądrością i życiowym doświadczeniem, zapewnia sukcesy życiowe i finansowe, płodność i szczęście. Jego owoce od średniowiecza występujące w herbach rycerskich, czy emblematach mundurowych symbolizują siłę, sławę i szlachetność.

Pośród konarów naturalnej sobie radości unoszą się białe ptaki. Są one wyjątkowymi zwierzętami, które posiadają cechy, jakich nie skopiowały inne królestwa zwierząt. Ich śpiew niesie ukojenie, a obserwacja ich lotu przywołuje tęsknotę za prawdziwą wolnością. Ptaki były symbolem duszy człowieka. Jako pośrednik między ziemią a niebem, ptak może przynosić nam wiadomości lub być naszą wewnętrzną modlitwą. Jest symbolem pokoju, świętości duszy ludzkiej, zwiastunem ratunku, wcielenia ducha świętego, symbolem ojczyzny, ładu, porządku, sztuki i marzeń. Otwarta książka, symbol mądrości, a tym samym środek komunikacji i myśli ludzkiej, którą można przekazywać poza granicami czasu.

Rewers sztandaru jest koloru czerwonego, na którego tle umieszczone jest godło państwowe."

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.