Majówka 2017 - sprawdź propozycje i zaplanuj jak ją spędzić

czwartek, 27 kwietnia 2017 r., 08:04

Imprezy sportowe, koncerty, uroczystości patriotyczne, rajdy krajoznawcze i festyny - to propozycje na rozpoczynającą się w sobotę majówkę. Tegorocznym długim weekendem cieszyć się będziemy mogli aż pięć dni - od 29 kwietnia do 3 maja. Już dziś zaplanuj jak spędzisz ten czas. Sprawdź, co przygotowano w poszczególnych miejscowościach.

Sobota, 29 kwietnia

Kartuskie Biegi Uliczne
W sobotę o godz. 11 kilkuset miłośników aktywności fizycznej wystartuje w Kartuskich Biegach Ulicznych. Kartuska '10 to kolejna odsłona cyklu Kaszuby Biegają. Uczestnicy zmierzą się z liczącą 10 km trasą, która będzie wiodła m.in. drogami leśnymi obok zamku w Łapalicach do ulicy Mikołaja Reja. Start i metę zaplanowano na Orliku przy ulicy Chmieleńskiej, imprezie towarzyszyć będą również biegi dla dzieci. Spóźnialscy będą się mogli jeszcze zapisać na bieg w dniu zawodów w godz. 8.30-10.30.

Koncert grupy Roy-Einar Dreng & Friends w Chmielnie
Nie lada gratkę dla fanów muzyki country, bluesa, folku i ballad przygotował Gminny Ośrodek Kultury w Chmielnie. W sobotę o godz. 20 wystąpi tam norweski zespół Roy-Einar Dreng & Friends. Atrakcją towarzyszącą koncertowi będzie wernisaż prac Wiesława Grzecha. Malarz tworzy m.in. olejne obrazy na płótnie, pastele i grafiki. Wystawiał swoje prace m.in. w Polsce, Niemczech, Austrii i Rosji. Koszt biletu to 12 zł. Można je zakupić w biurze GOKSiR lub w Chmieleńskim Kiosku Ruchu . Istnieje także możliwość telefonicznej rezerwacji biletów pod numerem tel. 58 684-22-05.

Niedziela, 30 kwietnia

Żukowski Przełaj 2017
W niedzielę o godz. 12 z Parku nad Jeziorkiem w Żukowie wystartują uczestnicy Żukowskiego Przełaju. Imprezie towarzyszyć będą biegi dziecięce na dystansach od 200 do 1600 metrów. Dla wszystkich przygotowano medale, upominki, losowanie nagród, posiłek po starcie, a dla najszybszych nagrody i puchary. Wszystkie biegi dziecięce są bezpłatne, podobnie jak specjalne atrakcje, których nie zabraknie. Główny bieg na dystansie 5 kilometrów poprowadzi szutrowo-leśną nawierzchnią w kierunku Małkowa ze startem i metą w Parku nad Jeziorkiem. W biegu głównym z opłaty startowej zwolnieni są mieszkańcy gminy Żukowo. Dla osób aktywnych i tych żądnych nowych emocji przygotowano pierwszy Hardcore Run Żukowo czyli bieg z przeszkodami.

Festyn charytatywny "Żonkil w Stężycy
30 kwietnia przy scenie na terenie plebanii w Stężycy odbędzie się XII edycja akcji "Żonkil". Impreza rozpocznie się o godz. 14.15 od rajdu rowerowego dla wszystkich chętnych. Uczestnicy wyruszą spod kościoła. O godz. 15 na przykościelnym terenie rozpocznie się festyn. W programie - atrakcje dla dzieci, ciekawe występy na scenie, emocjonujące rywalizacje sportowe, konkursu z nagrodami, pyszności z kawiarenki i grilla, puszczanie balonów do nieba.

Majówka w Kożyczkowie
W niedzielę o godz. 15 w Kożyczkowie odbędzie się druga edycja pikniku rodzinnego. W programie m.in. zabawy dla dzieci z animatorem, kaszubskie występy uczniów szkoły podstawowej w Kożyczkowie i rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego. Piknikowi będzie towarzyszyła wystawa zdjęć konkursowych oraz przedstawiających Kożyczkowo sprzed lat. Na godz. 19 zaplanowano wspólne grillowanie i zabawę z DJ'em Arkiem.

Poniedziałek, 1 maja

"Wiśta Wio"
Tradycyjnie 1 maja Gminny Ośrodek Kultury w Somoninie zaprasza do Ostrzyc na widowiskowe zmagania kuczerów, czyli kolejną edycję "Wiśta wio". O godz. 13 na polu Stolemek w Ostrzycach odbędą się zawody woźniców w powożeniu bryczkami, w programie również konkursy sprawnościowe, próby dla odważnych oraz konkursy dla dzieci. Zabawę umilać będzie Kapela Kaszubska "Bufet", a imprezę poprowadzi Piotr Szyca.

Kino letnie w Parku Solidarności
W poniedziałkowe popołudnie i wieczór w Parku Solidarności zainaugurowana zostanie kolejna edycja kartuskiego kina letniego. Na godz. 16 zaplanowano pokaz bajek dla dzieci. O godz. 17 zobaczyć można będzie trzymający w napięciu thriller z Piercem Brosnanem w roli głównej pt. "Kontrola absolutna". O godz. 20 natomiast wyświetlona zostanie trzecia część przezabawnej komedii o perypetiach Bridget Jones.

Wtorek, 2 maja

Kaszubska Biesiada Kabaretowa
We wtorkowy wieczór o godz. 20 na parkingu w Ostrzycach odbędzie się dwunasta edycja Kaszubskiej Biesiady Kabaretowej - Belny Wic. Kaszubski humor w najlepszym wydaniu zaprezentują kabarety Kuńda, Purtce, Miglance, Manijoce. Biesiadę poprowadzą Agnieszka Łukasik i Piotr Szyca. Wstęp wolny.

Kino w Parku Solidarności
Seanse kina letniego zaplanowano też na wtorek. Pokazy rozpoczną o godz. 16 bajki dla dzieci. O godz. 17 zobaczyć można będzie fenomenalną Meryl Streep w komedii o ekscentrycznej artystce pt. "Boska Florence", natomiast o godz. 20 thriller "Iluzja 2".

I Kaszubski Rajd Krajoznawczy w Żukowie
We wtorek w godz. 10-17 na terenie gminy Żukowo odbędzie się I Kaszubski Rajd Krajoznawczy. Impreza ma charakter rodzinny, jest adresowana do wszystkich, którzy chcą ciekawie i aktywnie spędzić dzień z dziedzictwem kulturowym gminy Żukowo oraz spróbować swych sił w strzelectwie. Zadaniem uczestników będzie odwiedzenie trzech wybranych lokalizacji na terenie gminy: pałacu w Leźnie, kościoła w Chwaszczynie i Centrum Zarządzania Kryzysowego w Żukowie. Uczestnicy poznają historię obiektów i będą mogli obejrzeć je w sposób niedostępny na co dzień dla publiczności.

Środa, 3 maja

Gminno-powiatowe obchody 226. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Uroczystości z okazji Święta Konstytucji rozpoczną się uroczystą mszą św. o godz. 9.45 w Kościele św. Kazimierza. Po niej poczty sztandarowe przemaszerują pod figurę Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej. Tam złożone zostaną kwiaty. Następnie w parku przy budynku poczty odsłonięta zostanie tablica z nazwą "Park 66 Kaszubskiego Pułku Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego". O godz.11.30 uczestnicy obchodów spotkają się na Rynku, gdzie wystąpi orkiestra dęta OSP w Kartuzach, a młodzież z Centrum Inicjatyw Edukacyjnych zaprezentuje happening "Konstytucja 3 Maja". Tradycyjnie na wszystkich czekać będzie grochówka.

Uroczystości patriotyczne w Stężycy
Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Stężycy rozpoczną się mszą św. w intencji ojczyzny w kościele pw. Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Stężycy. Po niej poczty sztandarowe i delegacje przemaszerują pod figurę Matki Bożej przy ul. Jana III Sobieskiego w Stężycy.

Uroczystości w Żukowie
Święto Konstytucji uczczone zostanie również w Żukowie. Obchody rozpoczną się od mszy św. godz.11.30 w kościele pw. WNMP. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerują na plac przy kościele św. Jana Chrzciciela, gdzie złożą kwiaty pod pomnikiem Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej.

Gminne zawody sportowo-pożarnicze w Mirachowie
Tradycyjnie 3 maja w Mirachowie podziwiać można będzie zmagania drużyn jednostek OSP z gminy Kartuzy. Spodziewać się można licznych konkurencji, m. in. musztry, sztafety i ćwiczeń alarmowo - bojowych. Druhowie liczą na gorący doping kibiców.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.