Chirurdzy onkolodzy z całej Polski szkolili się w Kościerzynie

czwartek, 27 kwietnia 2017 r., 10:04
fot. nadesłane/Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie

Przez dwa dni trwały intensywne warsztaty dla chirurgów onkologów. Lekarze z całej Polski na kościerskim bloku operacyjnym szkolili się w zakresie rekonstrukcji piersi dokonywanej natychmiast po amputacji piersi chorej (tzw. rekonstrukcja jednoczasowa). Demonstrowane techniki były dobierane optymalnie w zależności od budowy piersi i lokalizacji zmian podejrzanych.

W piątek i sobotę w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie Sp. z o.o. dr hab. Wojciech Makarewicz oraz dr n. med. Daniel Maliszewski poprowadzili specjalistyczny kurs dla lekarzy, chcących zgłębić zagadnienia nowoczesnej chirurgii gruczołu piersiowego. Spotkanie składało się z dwóch wykładów oraz czterech zabiegów operacyjnych, ilustrujących zagadnienia z wykładów.

- Warsztaty były intensywne. Nasi goście to lekarze z dużym doświadczeniem, więc i korzyści były obopólne. Dla każdego operatora czynna możliwość uczestniczenia w operacji i uzyskiwanie odpowiedzi na techniczne pytania jest bardzo ważna. A pytania na sali padały konkretne i wskazujące na wysoką znajomość tematu. Już teraz mogę powiedzieć, że z pewnością będziemy planowali kolejne spotkanie tego typu… może tak za rok - podkreśla dr hab. Wojciech Makarewicz.

- Chirurgia piersi to temat trudny - uwzględnia zarówno aspekt czystości onkologicznej, jak walki o satysfakcjonujący efekt estetyczny. Dzielimy się naszą wiedzą bezinteresownie, każda dyskusja na warsztatach ubogaca nas wszystkich. Środowisko lekarskie powinno się wspierać, zwłaszcza, że korzysta na tym pacjent. Onkologia to temat, w którym jest dużo do zrobienia, a ja chcę, by kobiety spoglądające w lustro ani przez chwilę nie czuły pustki po amputowanej piersi - dodaje Daniel Maliszewski.

W warsztatach uczestniczyli lekarze z całej Polski, między innymi z Łodzi, Warszawy, czy Wrocławia. Każdy z uczestników kursu już wcześniej uczestniczył w tego typu warsztatach organizowanych zarówno w kraju, jak i za granicą. Wszyscy byli pod wrażeniem profesjonalizmu i wysokiego poziomu kompetencji prowadzącego zajęcia - ordynatora oddziału Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Chirurgii Onkologicznej.

- Najlepsze co mogę zrobić dla pacjentów i dla tego szpitala, to wspieranie rozwoju lekarzy, dlatego pozostawiam naszym specjalistom jak największą swobodę, by mogli rozwijać swoją kreatywność, realizować nieszablonowe pomysły. Przecież nie tak dawno dr hab. Makarewicz uruchamiając swoją wiedzę i kontakty uratował czterdziestoletnią kobietę przed koniecznością noszenia worka stomijnego. Podarował jej poczucie własnej godności na resztę życia, bo chyba tak to trzeba powiedzieć. Też gościliśmy potem specjalistów, którzy chcieli się dowiedzieć więcej o metodzie wdrożonej przez Wojtka Makarewicza i eksperta, który dzielił się swoją wiedzą - zaznacza Wiktor Hajdenrajch, prezes Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie.

W warsztatach uczestniczyły także przedstawicielki Fundacji OMEA Life, które mają już za sobą epizod związany z rakiem. Teraz miały możliwość spojrzeć na chorobę z perspektywy tych, którzy leczą.

Dodajmy, że Oddział Chirurgii Ogólnej z pododdziałem Chirurgii Onkologicznej w Kościerzynie od momentu otwarcia w lutym 2017 roku wykonuje pełne spektrum zabiegów w obrębie gruczołu piersiowego, zabiegi oszczędzające pierś i pachę, rekonstrukcje jednoczasowe i odroczone, płaty uszypułowane (zabiegi z wykorzystaniem tkanek własnych pacjentki do rekonstrukcji piersi), symetryzację drugiej piersi (zabieg plastyczny upodabniający pierś zdrową do piersi zrekonstruowanej).

- Pododdział Chirurgii Onkologicznej został otwarty niedawno, a już tyle się tu dzieje. Z docentem pracuję już od czterech lat. Teraz mamy taki naprawdę nasz oddział. To miejsce, gdzie wchodzę z przyjemnością, otwieram drzwi i czuję dobrą atmosferę. Ten oddział jest jak nasze dziecko: pielęgnujemy, sprawdzamy, kontrolujemy, chcemy, by pacjentom było jak najlepiej - podsumowuje Anna Kosowska, pielęgniarka oddziałowa.

AL
info. Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.