Somonino. Od pół wieku w służbie kulturze, tradycjom kaszubskim i turystyce

czwartek, 27 kwietnia 2017 r., 17:08
fot. MD-Z

Gminny Ośrodek Kultury w Somoninie już od 50 lat dba o promowanie tradycji i kultury kaszubskiej, rozwija artystyczne i sportowe pasje wśród dzieci i młodzieży, dba o życie kulturalne w gminie, promuje region i organizuje imprezy, które corocznie przyciągają rzesze mieszkańców regionu i turystów. Gminny Ośrodek Kultury w Somoninie świętował w czwartkowe popołudnie swój Złoty Jubileusz działalności.

Od pół wieku działa prężnie na rzecz rozwoju kultury, podtrzymania tradycji kaszubskich, wpierania talentów dzieci i młodzieży a także promowania gminy i rozwoju turystyki. Ośrodek Kultury w Somoninie to wyjątkowa placówka, która jest ważnym ośrodkiem życia lokalnej społeczności. Zajmuje się wielokierunkową działalnością - nie tylko organizuje konkursy dla dzieci i młodzieży oraz imprezy, które cieszą się ogromną popularnością wśród mieszkańców i turystów, podejmuje się też wielu innych zadań. W jego strukturach znajdują się tez punkty informacji turystycznej, biblioteka i kawiarenka internetowa. GOK organizuje imprezy edukacyjne, kulturalne, sportowe

Obchody jubileuszu rozpoczęto od uroczystej mszy św. w kościele w Ostrzycach. Po niej odbyła się uroczysta gala, którą uświetniły występy zespołu Mali Hopowianie oraz Męskiego Towarzystwa Śpiewaczego Gryf z Trąbek Wielkich. Uroczystość była okazją do przypomnienia historii placówki. Przytoczył ja Marian Kowalewski, który kieruje placówką od 1994 roku.

- Gminny Ośrodek Kultury w Somoninie powołano do życia 1 listopada 1967 roku. Obchody 50-lecia chcemy rozpocząć oficjalnie dzisiaj, tak, by cały rok upłynął nam pod znakiem jubileuszu - mówił dyrektor.

Na jubileusz przybyli parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych oraz instytucji, stowarzyszeń i organizacji oraz twórcy ludowi współpracujących z GOK-iem. Tradycyjnie przy okazji jubileuszu posypały się życzenia, gratulacje i podziękowania.

- Chciałbym podziękować wieloletnim pracownikom ośrodka, którzy swoje małe cegiełki dołożyli do historii Gminnego Ośrodka Kultury i ją współtworzą. Te małe pojedyncze elementy składają się na duże dokonania naszego ośrodka. 50 lat to z jednej strony bardzo długo, z drugiej patrząc na nasz udział, uczestnictwo w tych działaniach to tak naprawdę chwila. Na przestrzeni lat w bogatej historii ośrodka było wiele różnorodnych działań i pomysłów, nie sposób ich wszystkich wymienić. Dziś mogę podziękować wszystkim, którzy stworzyli podwaliny i zaczyn tej placówki, dyrektorom - tym pierwszym i kolejnym, a także wszystkim pracownikom. Ludzi, którzy wzbogacali działania ukierunkowane na lokalne środowisko było wielu. Wszystkim w imieniu swoim i przewodniczącego rady dziękuję - podkreślał Marian Kryszewski, wójt Somonina.

Głos zabrała też starosta Janina Kwiecień.

- Muszę wyrazić ogromną wdzięczność, uznanie i gratulacje dla dyrektora i zespołu pracowników GOK-u za wszystkie działania na przestrzeni ostatnich lat. Mam okazję współpracować i obserwować pracę ośrodka i dyrektora od 1995 roku. Jego aktywność i pomysłowość w organizacji różnych imprez jest ogromna. Kultura to wielkie i bardzo ważne słowo. Miałam przyjemność uczestniczyć w Kongresie Kultury Pomorskiej, który odbywał się od marca w różnych miejscach na Pomorzu. Zwrócono tam uwagę, że mało uwagi poświęca się kulturze w środowiskach wiejskich i organizowanie imprez w tych obszarach jest wielką sztuką. Panu się to udaje znakomicie - mówiła Janina Kwiecień.

Z okazji jubileuszu ukazała się publikacja prezentująca historię ośrodka i jego dokonania na przestrzeni lat. Z całą historią zapoznać się można na stronie internetowej ośrodka.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.