Przodkowo. Recytacja jest jak koncert słowny…

czwartek, 27 kwietnia 2017 r., 22:23
fot. Longina Templin

Tak określił występ szkolnych recytatorów, główny bohater czwartkowej imprezy, którą zatytułowano "Słowo - twórczość Jerzego Stachurskiego". Tegoroczny konkurs był już piątą edycją Powiatowego Konkursu Recytatorskiego "Twórcy z naszych stron". Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, a zwycięzców obdarowano nagrodami rzeczowymi.

Jury w składzie: Bogumiła Cirocka, przewodnicząca oraz Maria Baranowska i Kazimiera Nowicka oceniło 13 recytatorów, którzy prezentowali utwory w języku polskim i kaszubskim.

I miejsce przyznano Annie Szreder z Pomieczyna. Dwa równorzędne II miejsca otrzymali: Krystian Plichta z Somonina i Zuzanna Domarus z Pomieczyna. III miejsce zajęła Aleksandra Brylowska z Somonina. Ponadto wyróżniono Annę Frankowską z Czeczewa.

- Zwyciężczyni dzisiejszego konkursu Anna Szreder, która recytowała wiersz "Przeczytaj", umiała znaleźć te puenty, które są oraz biegnącą myśl i dramaturgię wiersza. W tym tekście są moje wewnętrzne rozterki i ona potrafiła to przekazać w tembrze głosu, odpowiednim tempie i barwie. Jej interpretacja, rozumienie przez nią tekstu, było najbliższe tego, co ja sobie wyobrażam. Dlatego też w pełni zgadzam się z oceną jury - wyznał Jerzy Stachurski.

- Recytacja to jest nic innego jak koncert słowny - dodał nasz rozmówca.

Bogumiła Cirocka, przewodnicząca jury przyznała, że poziom wykonawców był wyrównany, większość osób miała bardzo dobrą dykcję, prawidłowo interpretowała tekst, ale wielką stratą dla młodzieży był fakt, że niektóre osoby nie pamiętały tekstu. Chwaliła recytatorów utworów w języku kaszubskim. Uznała, że mogą poszczycić się doskonałą kaszubską wymową.

- Wiersze Jerzego Stachurskiego to utwory głębokie, trudne i na ogół wiersze białe. Takich trudniej jest nauczyć się na pamięć. Chciałaby wyczulić opiekunów, rodziców i młodzież, jeżeli ma się problemy z zapamiętaniem, należy wybierać wiersze krótsze lub fragment. Jury nie ocenia bowiem długości wiersza tylko sposób interpretacji - radzi szefowa jury.

Jerzy Stachurski jest poetą, kompozytorem, autorem sztuk scenicznych dla dzieci, pedagogiem i publicystą. Za swoją działalność uhonorowany został m. in. Skrą Ormuzdową, Medalem Stolema, Pomorską Nagrodą Artystyczną oraz Medalem Edukacji Narodowej.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.