Obchody 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Kartuzach

środa, 3 maja 2017 r., 14:29
fot. MD-Z

Mieszkańcy miasta i okolic, parlamentarzyści, samorządowcy, dzieci i młodzież oraz przedstawiciele instytucji działających na terenie powiatu upamiętnili w środę w Kartuzach 226 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Podczas uroczystości odsłonięto tablicę z nową nazwą parku usytuowanego przy budynku poczty. Nadano mu imię 66. Kaszubskiego Pułku Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Po oficjalnej części obchodów wszyscy przeszli na Rynek, gdzie odbył się happening, a chętni mogli zrobić sobie zdjęcie z postaciami z obrazu Jana Matejki.

Tradycyjnie gminno-powiatowe obchody rocznicy przyjęcia Konstytucji 3 Maja rozpoczęto od uroczystej mszy w kościele św. Kazimierza. Po niej z orkiestrą strażacką na czele poczty sztandarowe, delegacje i wszyscy uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod pomnik Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej. Tam złożono kwiaty, a burmistrz Mieczysław Gołuński przypomniał zebranym historię polskiej walki o wolność.

- Przychodzimy tu dziś w 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Konstytucji pierwszej w Europie, drugiej na świecie, która miała dać Polsce podwaliny do tego, abyśmy stali się dobrze zarządzającym państwem. Niestety po utracie niepodległości i rozbiorach Polska na wiele lat zginęła z map świata i Europy. Wróciła na nie dopiero w 1918 roku. Ogromny zryw sprawił, że Polska odrodziła się na nowo. Kaszuby wróciły do Macierzy dwa lata później, w 1920 roku. Nasi ojcowie rozpoczęli budowę nowej niepodległej Rzeczpospolitej. Niestety wybuch II wojny światowej pokrzyżował plany rozwoju ojczyzny. Potem walka z okupantem i wyzwolenie w 1945 roku, niestety niepełne. Przez kolejne lata byliśmy pod jarzmem sowieckim, nie byliśmy państwem wolnym i demokratycznym. W tym okresie nie tylko działacze, uczestnicy Grudnia 70 i członkowie Solidarności, ale wszyscy, którzy w sercu mieli miłość do Ojczyzny, walczyli o to, by Polska stała się wolnym krajem. Gdy w 1989 roku powstają komitety obywatelskie, a rok później mamy wybory, to początek nowej demokracji i wolnej, niepodległej Polski. I od początku komitetów obywatelskich, to już od 28 lat spotykamy się w tym miejscu w najważniejsze święta państwowe, by dziękować Bogu i Matce Boskiej Królowej Korony Polskiej za wolność, niepodległość i dar ojczyzny, za który nasi ojcowie ponieśli największą z ofiar - ofiarę życia, po to, byśmy dziś mogli żyć w Polsce wolnej - mówił burmistrz.

Podczas uroczystości odsłonięto tablicę z nową nazwą parku, który znajduje się przy budynku poczty. Nadano mu imię 66. Kaszubskiego Pułku Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. To inicjatywa członków kartuskiego oddziału Związku Piłsudczyków, którzy rozpoczęli również starania, by w parku stanął pomnik marszałka.

- W imieniu zarządu oddziału kaszubsko-pomorskiego oraz zarządu krajowego Związku Piłsudczyków RP chciałbym podziękować za możliwość wzięcia udziału w dzisiejszej uroczystości. Dla nas jako Piłsudczyków jest to szczególny moment ze względu na to, że dziś poprzez nadanie parkowi imienia zamknęliśmy pierwszy etap naszych prac nad budową pomnika marszałka. Dziękujemy burmistrzowi, który od początku wspierał nasze działania, dziękuję też radnym za jednogłośne przyjęcie uchwały o nadaniu imienia parkowi - podkreślał Tomasz Kocent, prezes kartuskiego oddziału związku.

W uroczystościach uczestniczyła też rodzina śp. kapitana Jana Wandtke, oficera 66. Kaszubskiego Pułku Piechoty, kawalera orderu Virtuti Militari, organizatora przedwojennych kół weteranów i kombatantów 66. pułku oraz inicjatora budowy pomnika Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej, przy którym kartuzianie spotykają się podczas najważniejszych uroczystości patriotycznych.

Zarząd krajowy związku Piłsudczyków RP za wybitne zasługi w krzewieniu idei i czynów marszałka Józefa Piłsudskiego nadał pośmiertnie kpt. Janowi Wandtke Złoty Krzyż Związku Piłsudczyków. Srebrnymi Krzyżami odznaczono burmistrza Mieczysława Gołuńskiego oraz Edmunda Kwidzińskiego, komendanta KP PSP w Kartuzach. Czesławowi Wolskiemu członkowi związku nadano natomiast stopień kapitana.

Tak, jak w ubiegłym roku wśród uczestników obchodów rozdano sto biało-czerwonych flag.

- Wczoraj obchodziliśmy Dzień Flagi, ale dziś idąc ulicami miasta i spoglądając na fasady domów, nie widać biało-czerwonej flagi, pod którą nasi ojcowie ginęli i przelewali krew, żebyśmy dziś mogli być wolnym państwem i narodem. To nasz obowiązek podziękować im za tą ofiarę krwi. Obyśmy potrafili cieszyć się tą radością z wolności wywieszając flagi Polski w najważniejsze święta patriotyczne. Jesteśmy to winni naszym przodkom, którzy walczyli o wolność i niepodległość Rzeczpospolitej Polskiej - mówił Mieczysław Gołuński.

Po części oficjalnej uczestnicy obchodów przemaszerowali na Rynek, gdzie na wszystkich czekała grochówka i koncert strażackiej orkiestry, a chętni mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z postaciami z obrazu Jana Matejki, który przygotowało Centrum Inicjatyw Edukacyjnych wraz z młodzieżą ze szkół powiatu kartuskiego.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.