Po raz 18. strażacy pielgrzymowali do Królowej Kaszub

niedziela, 7 maja 2017 r., 14:29
fot. AL

W niedzielę już po raz osiemnasty strażacy wyruszyli w pieszą pielgrzymkę do Matki Boskiej Sianowskiej Królowej Kaszub. Tradycyjnie wzięli w niej udział druhowie z 52 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z powiatu kartuskiego oraz funkcjonariusze Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Kartuzach.

W ich dorocznej pielgrzymce towarzyszyli im również przedstawiciele władz parlamentarnych, samorządowych, ich rodziny oraz przyjaciele.

- Nasze dzisiejsze majowe spotkanie to już osiemnasta Powiatowa Pielgrzymka Strażaków powiatu kartuskiego, członków tej humanitarnej organizacji, u stóp Matki Boskiej Sianowskiej Królowej Kaszub. Jest to okazja do wspólnej modlitwy kaszubskich strażaków, ich rodzin, przyjaciów i władz parlamentarnych i samorządowych u Twego Tronu w Sianowie. Pragniemy po raz kolejny zawierzyć Tobie swoją służbę, aby jeszcze lepiej realizować dobrowolnie przyjęte na siebie obowiązki, ratując zagrożone zdrowie, życie ludzkie, mienie i środowisko - podkreślał Komendant Powiatowy PSP w Kartuzach, st. bryg. Edmund Kwidziński.

- Jedno zapewniam, że posługa jaką sprawujemy na rzecz społeczeństwa powiatu kartuskiego jest zawsze zgodna z naszym sumieniem i nauką społeczną kościoła - dodawał.

Pielgrzymka strażaków była także okazją do przypomnienia ich roli jaką odgrywają w lokalnym środowisku.

- Dziś, przy okazji tej strażackiej pielgrzymki, może też warto powiedzieć, czym jest powołanie strażackie - służyć, by nieść pomoc tych, których zdrowie, życie czy mienie jest zagrożone. Warto też zwrócić uwagę, że każdy strażak, zwłaszcza ochotnik, w swojej lokalnej społeczności jest jak dobry pasterz. Przykładem swojego życia ma pociągać młodszych, ma zachęcać, by nowe zastępy strażaków były gotowe służyć nieść pomoc potrzebującym. Strażak ma służyć młodemu pokoleniu dobrym słowem, dobrym przykładem. Nasze świadectwo jest tym bardziej czytelne, tym jednoznacznie dobre, im bardziej budowane jest na ewangelii Jezusa Chrystusa . Wszak strażakom w ich służbie towarzyszy zawołanie "Bogu na chwałę, ludziom na ratunek" - zaznaczał w homilii ks. Ryszard Różycki, kapelan strażaków z powiatu kartuskiego.

Po nabożeństwie strażacy tradycyjnie zapalili znicze na grobie ks. Waldemara Piepiórki.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.