Ewakuowano uczniów Zespołu Szkół w Pomieczynie - w piwnicy wybuchł pożar

środa, 10 maja 2017 r., 12:13
fot. AL

Dwie osoby zostały poszkodowane na skutek pożaru, do którego doszło w środowe przedpołudnie w Zespole Szkół w Pomieczynie. Pozostałych uczniów udało się bezpiecznie ewakuować z płonącego budynku. Na szczęście był to tylko scenariusz ćwiczeń ratowniczo - gaśniczych, po zakończeniu których uczniowie uczestniczyli w pikniku, podczas którego zapoznali się między innymi z działalnością strażaków, żołnierzy, policjantów, jak i saperów.

Do pożaru doszło około godziny 9. Ogień zauważono w jednym szatni, która znajdowała się w piwnicy budynku. Dyrekcja placówki natychmiast przystąpiła do ewakuacji osób przebywających w placówce oraz powiadomiła o pożarze straż pożarna. Po zebraniu się wszystkich uczniów w jednym miejscu, okazało się, że brakuje trzech osób, dwie z nich zostały poszkodowane, jedna uwięziona na jednej z sal na piętrze. W tym momencie na miejsce zdążyli już dojechać druhowie z Pomieczyna, którzy po otrzymaniu informacji o brakujących uczniach rozpoczęli ich poszukiwania.

Zaginionych uczniów udało się odnaleźć i bezpiecznie wynieść ich z objętych pożarem pomieszczeń. Na zewnątrz strażacy udzielili im też pomocy przedmedycznej. Na miejsce zdarzenia skierowano też zastęp strażaków z JRG Kartuzy z podnośnikiem. Wspólnymi siłami funkcjonariuszy i ochotników szybko udało się opanować zagrożenie.

Na szczęście był to tylko scenariusz ćwiczeń ratowniczych, które pozwoliły na sprawdzenie gotowości bojowej strażaków i sprawności przeprowadzania akcji ewakuacyjnej w szkole. Zdaniem kierownictwa KP PSP, którzy przyglądali się ćwiczeniom, zostały one przeprowadzone bardzo dobrze, zarówno jeśli chodzi o działania straży, jak i pracowników szkoły.

- Akcja związana jest z dniami ochrony przeciwpożarowej, które mają miejsce w maju. W tym przypadku dotyczy ona przeprowadzenia ewakuacji w Zespole Szkół w Pomieczynie oraz pokazu sprzętu strażackiego oraz przedstawieniu uczniom zasad bezpieczeństwa. Straż pożarna włącza się w szereg działań prewencyjnych. Obecnie prowadzimy akcję "Kręci mnie bezpieczeństwo", podczas której szczególnie na najmłodszymi omawiane są zagadnienia związane zasadami bezpieczeństwa - mówi kpt. Fryderyk Mach, zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Kartuzach.

- Staramy się zapoznać nasze dzieci i młodzież z pracą różnych służb. Zapraszając ich do naszej placówki, prosimy by przybliżyli oni swoją pracę, a rozmawiając z dziećmi starali się uświadomić im niebezpieczeństwa jakie czyhają na nie w różnych sytuacjach, by nasi uczniowie wiedzieli, jak zachować się w sytuacji zagrożenia - dodaje Violetta Karnowska, dyrektor Zespołu Szkół w Pomieczynie.

Po zakończeniu ćwiczeń, uczniowie spotkali się na placu przy szkole, gdzie odbył się piknik. Podczas imprezy strażacy dali także pokaz ratownictwa technicznego, a więc pokazali, jakie działania muszą podejmować podczas wypadków drogowych, by uwolnić poszkodowaną osobę zakleszczoną w pojeździe. Ponadto uczniowie mieli okazję zapoznać się także z pracą saperów, straży granicznej, strażników leśnych, czy policjantów.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.