Czy mieszkanie w starym budownictwie można zaaranżować w stylu skandynawskim?

środa, 10 maja 2017 r., 15:01
fot. nadesłane

Mieszkania w starych kamienicach z okresu międzywojennego są duże, wysokie i bardzo często ciemne. Nie jest to spowodowane małymi oknami, ale najczęściej ciemną tonacją kolorystyczną ścian, mebli oraz tkanin. Podpowiadamy jak można to zmienić i rozświetlić pomieszczenia.

Dlaczego styl skandynawski?

Jak dowiadujemy się od Pani Anny ze sklepu internetowego www.Casabianca.pl, w ostatnich latach styl skandynawski stał się bardzo popularnym stylem aranżacji wnętrz. Decyduje o tym jego prostota, harmonia, funkcjonalność oraz przestronność wnętrz. Każdy element jest przemyślany, dzięki temu pomieszczenia dają wrażenie lekkości i przytulności.

W stylu skandynawskim dominują surowce naturalne jak drewno, metal, papier, tkaniny, szkło, które także bardzo dobrze pasują do tradycyjnego budownictwa.

Aranżacja wnętrz w stylu skandynawskim wymaga wykonania bardzo wielu prac i pociąga za sobą koszty, ale efekty są tego warte. Czasami konieczne jest przeprowadzenie całościowego remontu, czasami wystarczy tylko wymiana lub odnowienie niektórych elementów. Decyzja uzależniona jest od ostatecznego efektu, który chcemy osiągnąć.

Niemniej jednak uwagę musimy zwrócić na:

- ściany,
- podłogi,
- oświetlenie,
- meble,
- dodatki.

Jasne ściany to podstawa

Kolorystyka wnętrz jest wręcz monotonna, to przede wszystkim biel, jasne odcienie szarości i beżu. To te kolory naturalnie rozświetlają wnętrza, optycznie je powiększają, dają uczucie świeżości i radości. Wrażenie sterylności przełamywane jest zdecydowanymi kolorami dekoracji. Mogą być to niewielkie fragmenty ścian pomalowane na granat lub bordo, np. za regałami półkowymi stanowiąc dla nich doskonałe tło. Innym pomysłem mogą być zasłony lub rolety w oknach, donice na parapetach, kolorowe antyramy, możliwości jest bardzo dużo.

Podłogi muszą być naturalne

W starym budownictwie dominują podłogi drewniane, parkiet lub deski. W większości wypadków wystarczy je odnowić i zabejcować na jasno oraz polakierować, w ten sposób zostaną zabezpieczone na kilka lat. Wszystkie sztuczne wykładziny dywanowe i winylowe trzeba wyrzucić i zastąpić podłogami naturalnymi z drewna lub ceramicznymi.

Oświetlenie - najważniejszy element

Skandynawskie wnętrza są bardzo dobrze doświetlone, ma to mieszkańcom rekompensować krótki czas światła naturalnego. Oprócz lamp wiszących w pomieszczeniach rozstawiane są lampy stojące, biurkowe, kinkiety. Stylistyka lamp jest bardzo prosta, najczęściej wykonane są z metalu, białego papieru lub tkanin w tym samym kolorze. Takie lampy nie zatrzymują światła, ale rozpraszają je na całe pomieszczenie.

Meble skandynawskie

Większość z nich ma kolo biały lub jasnego naturalnego drewna (sosna, buk). Z powodzeniem można stare szafy i komody pomalować na kolor biały, nie trzeba ich wtedy wymieniać. Taki zabieg można zastosować w wypadku mebli prostych, te zdobione można sprzedać(zwłaszcza jeżeli mają wartość antyku) i kupić nowe, oszczędne w formie.

Dodatki

W aranżacji wnętrz skandynawskich stanowią bardzo ważny element. Mogą być utrzymane w jasnej tonacji kolorystycznej lub wyraźnymi barwami stanowić element przełamania. W skandynawskiej kuchni (i nie tylko) pięknie będą wyglądać talerze, kubki w kolorze niebieskim, zielonym lub palonej cegły. Na białej kanapie w salonie zaprezentować można poduszki o różnej kolorystyce i wzornictwie. Półki regałów, komód to doskonałe miejsce na serwetki, świeczniki z kolorowymi świeczkami, różnego kształtu wazony. Szereg propozycji i inspiracji można znaleźć na stronie.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.