Żukowo. Matki z niepełnosprawnymi dziećmi mogą bez obaw korzystać ze szkolnego parkingu

czwartek, 11 maja 2017 r., 14:27
fot. Longina Templin

W piątkowe przedpołudnie 21 kwietnia br. rodziców dowożących niepełnosprawne dzieci do żukowskiego SOSW czekała wyjątkowo niemiła niespodzianka. Zatrzymujący ich na parkingu policjant, groził mandatem, ponieważ obowiązuje tam zakaz wjazdu i parkowania. Nie dotyczy on jedynie pracowników szkół. Zdesperowane matki poprosiły naszą redakcję o interwencję.

Z naszej pierwszej publikacji wynikało, że działające tam szkoły - podstawówka, ZSZiO oraz SOSW podzieliły się miejscami parkingowymi. Według opinii Renaty Stubińskiej, dyrektorki Szkoły Podstawowej, parking dla jej pracowników oblega zmotoryzowana młodzież szkoły ponadgimnazjalnej, która używa słów niecenzuralnych i obraźliwych. Stąd interwencja policji.

W sprawie tej wypowiedzieli się przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Kartuzach i burmistrz Wojciech Kankowski, który tuż po tym wydarzeniu powiedział, że "znak pozwalający na postój tylko nauczycielom i osobom dowożącym uczniów do Szkoły Podstawowej zostanie zmieniony i będzie zezwalał także na postój osobom dowożącym dzieci niepełnosprawne do Ośrodka Szkolno-Wychowawczego".

- Jestem mocno wzburzony tym incydentem, bo wiemy doskonale, że dzieci niepełnosprawne potrzebują wsparcia, a rodzice dowożący je do SOSW muszą tę drogę pokonać. Wiemy też, że parkują tam osoby nieuprawnione. Myślę, że nikt nie miał intencji naruszać godności czy prawa do przejazdu przez rodziców osób niepełnosprawnych. Niestety, niesmak pozostał. Aby jak najszybciej problem rozwiązać, zamierzamy pod znakiem zakazu wjazdu umieścić dodatkową tabliczkę, że nie dotyczy on SOSW - powiedział nam burmistrz Wojciech Kankowski.

Szef żukowskiego magistratu obietnicy dotrzymał i przed tygodniem pracownicy Spółki Komunalnej Żukowo zamontowali dodatkową tabliczkę. Dzięki temu rodzice z niepełnosprawnymi dziećmi mogą korzystać z wjazdu i szkolnego parkingu bez obaw, że zapłacą mandat.

Oprócz działań doraźnych jest również bardzo optymistyczna wiadomość na przyszłość. W tym roku Starostwo Powiatowe w Kartuzach i żukowska gmina, która jest właścicielem całego terenu, wspólnie przygotują dokumentację na budowę parkingu (usytuowanego wzdłuż sali gimnastycznej) wraz z dojazdem do SOSW, a w przyszłym roku inwestycja będzie realizowana. W kosztach będą partycypować oba samorządy.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.