Młodzież z Wendelstein z rewizytą u żukowskich gimnazjalistów

czwartek, 11 maja 2017 r., 23:15
fot. Longina Templin

W ramach wymiany międzyszkolnej do Żukowa przybyło na sześciodniowy pobyt 19 uczniów z Wendelstein, miasta zaprzyjaźnionego z żukowską gminą. Niemiecką młodzież gościło Publiczne Gimnazjum nr 2 w Żukowie. W programie były wycieczki do Trójmiasta i na Kaszuby. Odbywały się też wspólne zajęcia w szkole. W czwartkowy wieczór zorganizowano spotkanie podsumowujące całą wizytę.

Zaproszeni goście odwiedzili Gdańsk i Sopot, a w Gdyni mieli okazję być na Darze Pomorza. Na Kaszubach byli w Wieżycy i Szymbarku, a w Żukowie zaproszono ich do Centrum Zarządzania Kryzysowego i OSP.

Gimnazjaliści z obu miast przygotowali wspólnie plakat o kuchni, Kaszubach i przyjaźni polsko - kaszubskiej. Zredagowali również przewodnik po Gdańsku w języku polskim, angielskim i niemieckim.

Młodzież z Wendelstein przyjął burmistrz Wojciech Kankowski i przewodniczący rady Witold Szmidke. Obaj przedstawiciele władz samorządowej uczestniczyli też w spotkaniu kończącym pobyt w Żukowie.

Dawid Miotk, Martin Heise i Tobias Wache zaprezentowali pokaz multimedialny, składający się z dwóch części - "historycznej" o pobycie żukowian w Wendelstein w roku ubiegły i tegoroczną rewizytę w Żukowie.

Oklaskami przywitano członków zespołu Bazuny. Bogdan Galiński przybliżył widzom kaszubski haft, taniec i muzykę. "Nauczycielami" kaszubskich nut byli… burmistrz Wojciech Kankowski, przewodniczący Witold Szmidke i Mirosława Żołna, dyr. żukowskiego gimnazjum.

Część oficjalną pożegnalnego spotkania zakończyły podziękowania dla organizatorów i rodziców żukowskich gimnazjalistów, którzy gościli w swoich domach młodzież z Wendelstein. Oni też przygotowali smakowity poczęstunek. Niemieccy nauczyciele przekazali w prezencie dla gimnazjum drzewko jako symbol rosnącej przyjaźni.

- Współpraca w Europie ma być miedzy ludźmi a nie jakimiś strukturami, a kto nie będzie ją realizował lepiej niż ludzie młodzi, którzy mają otwarte umysły bez jakichkolwiek uprzedzeń. Życzę wam, abyście ze sobą te relacje podtrzymywali jak najdłużej. Niech będzie to partnerstwo ludzi i partnerstwo serc - takie przesłanie przekazał Wojciech Kankowski, szef żukowskiego magistratu do młodzieży.

- Wymiana jest dla uczniów okazją nie tylko do poznania kultury i historii Polski i Niemiec, ale przede wszystkim do rozwijania umiejętności komunikowania się w języku angielskim i niemieckim - powiedziała nam Justyna Juńska - Nacel.

Żukowskim gimnazjalistkom Weronice Hirsz i Marcie Lewandowskiej najbardziej podobała się możliwość poznania innej kultury i rozwijanie swoich umiejętności w posługiwaniu się językiem obcym. Wyznały, że spędziły wiele miłych chwil z przyjaciółmi z Niemiec.

Martin Heise uznał, że wymiana miedzyszkolna dała mu wiele nowych doświadczeń, mógł szlifować swoją znajomość angielskiego i poznać nowych przyjaciół. Jego koleżanka Erika Gross dodała, że długo będzie wspominać ciekawe wycieczki i świetne rozumienie się z koleżanką z Polski. Szkoda tylko, że pogoda niedopisała.

Pieczę nad wizytą gości pełniły nauczycielki gimnazjum - Justyna Juńska - Nacel i Violetta Piątkowski oraz nauczyciele języka angielskiego i niemieckiego.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.