Zabawa z robotyką w Szkole Podstawowej w Baninie

piątek, 12 maja 2017 r., 09:25
fot. nadesłane

Pod koniec kwietnia 2017 w Szkole Podstawowej w Baninie pojawił się mały robociK "mBot". Szkoła otrzymała go na tydzień w ramach programu "Robopaczka" organizowanego przez firmę Trobot.pl. To już kolejna edycja warsztatów z robotyki w naszej szkole, w poprzedniej testowaliśmy Ozobota. W ramach zajęć uczniowie odkrywali najnowsze technologie występujące w robotach.

Robot "mBot" to wielofunkcyjne urządzenie zaprojektowane zarówno do zabawy jak i uczenia się podstaw programowania, elektroniki oraz robotyki.

Sterowanie nim zapewnia środowisko graficzne mBlock oparte o graficzne bloczki, rozwiązanie zaczerpnięte z intuicyjnego języka programowania Scratch 2.0. Elektronika mBota jest oparta na uproszczonej płytce Arduino, na której wszystkie wyjścia są opisane kolorami, tak aby uczeń nie miał żadnego problemu ze montażem poszczególnych modułów robota.

Zadaniem uczniów było zaprogramowanie robota tak, aby precyzyjnie wykonał czynności przez nich wymyślone. Uczniowie komunikowali się z robotem bezprzewodowo z wykorzystaniem różnych narzędzi takich jak pilot na podczerwień, smartphone, jak również komputer.

Niewątpliwie największym powodem do zadowolenia wśród uczniów było samodzielne zaprogramowanie robota, który na żywo reagował na polecenia i precyzyjnie wykonał czynności przez nich wymyślone.

Na pytanie postawione uczniom ostatniego dnia warsztatów - co tak naprawdę robot potrafi - uczniowie odpowiadali z przejęciem, że ich robot jeździł po torze i omijał przeszkody a nawet potrafi obejść labirynt. To wszystko było możliwe dzięki sensorom, w które był wyposażony robot oraz aplikacji stworzonej przez małych ekspertów.

Warsztaty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem naszej młodzieży szkolnej, która zadawała mnóstwo ciekawych pytań i wykazywała chęć do aktywnego udziału w zajęciach. Na pewno tego typu nauka poprzez zabawę pozwoliła im odkrywać w sobie nowe talenty oraz rozwijać swoje zdolności.

Szkoła od wielu lat aktywnie uczestniczy w krajowych i międzynarodowych konkursach programistycznych np. Baltie, Godzina Kodowania. Tylko wczesny kontakt ucznia z technologią informatyczną pozwoli sprostać oczekiwaniom jakie stawia współczesny świat przed młodym pokoleniem.

Zajęcia zorganizował i przeprowadził Mirosław Neuman.

nadesłane/ZPGiSP w Baninie

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.