Kiełpino. "Kaszëbsczi Kùńszt" - dziewiąta edycja Tygodnia Kaszubskiego

piątek, 12 maja 2017 r., 16:54
fot. Longina Templin

Przez pięć dni uczniowie podstawówki i gimnazjum Zespołu Szkół w Kiełpinie realizowali przeróżne działania przybliżające im wiedzę o Kaszubach. Spotykali się z twórcami ludowymi, brali udział w konkursach plastycznych, wiedzy o naszym regionie i wycieczkach. W piątkowe popołudnie w hali sportowo - widowiskowej odbyło się uroczyste podsumowanie i ogłoszenie wyników konkursów.

Podczas prezentacji multimedialnej przedstawiono cały zrealizowany program. A było się czym pochwalić. Najmłodsi uczniowie brali udział w konkursach plastycznych pod hasłami - Lalka kaszubska, Legenda o stworzeniu Kaszub i Kwiat kaszubski.

Starsze wiekowo klasy mogły pochwalić się swoją wiedzą o Kaszubach, przedstawiać legendy i powiastki o Kiełpinie, tworzyć wzory haftu kaszubskiego, a także opracować trasę na Kaszubach.

Gimnazjaliści rywalizowali w konkurencjach edukacyjno - sprawnościowych, przedstawiali scenki humorystyczne i powiastki w języku kaszubski, przeprowadzali wywiady z twórcami sztuki kaszubskiej i działaczami kaszubskimi. Nie zabrakło również konkursu na piękne czytanie w języku kaszubskim.

Kaszëbsczèjestkù przygotowali zaproszeni na tę okazję uczniowie z Somonina, którzy upichcili przegotówkę, pierogi i drożdżówkę.

Uczestnicy Tygodnia Kaszubskiego wojażowali po Kaszubach. Odwiedzili gospodarstwo Agroturystyczne "u Rychertów", a pieszą wycieczkę odbyli na trasie Wzgórza Szymbarskie - Szczyt Wieżyca. Zwiedzano też Muzeum Garncarstwa w Chmielnie.

W ramach Tygodnia Kaszubskiego goszczono garncarza z Gowidlina - Pawła Selę, hafciarkę Lucynę Herbasz z Kiełpina, rzeźbiarza Zbigniewa Stankowskiego z Brodnicy Dolnej i Karolinę Serkowską, malarkę na szkle.

Podczas piątkowego podsumowania wręczono nagrody i dyplomy 50 uczniom biorącym udział w konkursach. Były tez nagrody grupowe.

W części artystycznej wystąpili: zespół Wesołe Ludki, laureatki piosenki kaszubskiej Maja Kożyczkowska i Ula Flisikowska, a zespół Trop Dance zaprezentował taniec Barwy Kaszub.

Dla zaproszonych gości przygotowano kaszubski poczęstunek z pulkami w roli głównej, a Elwira Formela upiekła dwa pyszne torty z kaszubskimi ozdobami.

- Obecnie w dobie globalizacji bardzo ważne jest, abyśmy znali swoją tożsamość, korzenie, zwyczaje i tradycje kaszubskie. To nasze dziedzictwo. My staramy się je pielęgnować i przekazywać kolejnym pokoleniom. Podczas wieloletniej edukacji i wychowania młodego człowieka nie sposób pominąć wiedzy dotyczącej historii naszego regionu - powiedziała podczas przywitania Jolanta Kosznik, dyrektorka szkoły.

Organizatorami imprezy byli nauczyciele: Jolanta Czerwińska, inicjatorka i koordynatorka corocznych projektów oraz Lucyna Herbasz, Ewa Konkol, Anna Iwanowska, Barbara Sajek, Sabina Trzcińska, Barbara Celińska - Jakubowicz, Dariusz Kurzawski i Elwira Formela.

Longina Templin

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.