Kamienica Królewska. Dzielili się krwią i rejestrowali się w bazie DKMS, by pomóc Kasi

sobota, 13 maja 2017 r., 22:25
fot. AL

Aż kilkadziesiąt osób pospieszyło z pomocą i wsparciem dla 27-letniej Kasi z Sierakowic, która walczy z nowotworem. Mieszkańcy gminy Sierakowice i nie tylko w sobotnie przedpołudnie w Kamienicy Królewskiej dzielili się najcenniejszym lekiem, jakim jest krew oraz rejestrowali się w bazie DKMS.

68 osób odpowiedziało na zaproszenie Parafialnego Klubu Honorowych Dawców Krwi im. Błogosławionej Marty Wieckiej przy parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Kamienicy Królewskiej, który w sobotę zorganizował zbiórkę krwi dedykowaną pacjentom chorym na białaczkę z Oddziału Hematologii i Transplantologii Akademii Medycznej w Gdańsku oraz rejestrację potencjalnych dawców szpiku dedykowaną chorej na nowotwór Kasi z Sierakowic.

- Akcji przyświecają słowa św. Jana Pawła II "Człowiek jest tyle wart, ile może dać innym". Oddając krew myślimy także o sobie, bo nigdy nie wiemy, czy i my nie będziemy jej potrzebowali. Szpitale doświadczają dramatycznego braku krwi, planowane operacje są odkładane. Sytuacja wielu chorych staje się trudna, a czasami beznadziejna - podkreśla Irena Gliszczyńska z Parafialnego Klubu Honorowych Dawców Krwi im. Błogosławionej Marty Wieckiej przy parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Kamienicy Królewskiej

- Przy kościele jeden drugiego mobilizuje, tak jak w rodzinie. To rodzi konkretne dobro. Dzisiaj wielu osobom trudno dojechać do stacji krwiodawstwa, więc akcje są organizowane przy naszej parafii. Pomimo pięknej, upalnej soboty sprzyjającej spacerom nad wodą lub w lesie, krwiodawcy z całymi rodzinami i bliskimi, kilka godzin czekali cierpliwie w długiej kolejce do rejestracji i poboru krwi - dodaje.

Wśród osób, które zdecydowały się podzielić płynem dającym nadzieję i ratującym życie, byli mieszkańcy nie tylko Kamienicy Królewskiej, ale także Tuchlina, Dąbrowy, Chmielna, Wiela, Steżycy, Chmielna, Mojusza, Sierakowic, czy Puzdrowa.

- Podobnie jak w poprzednich akcjach dzisiaj również spotkaliśmy się z "krwiodawstwem rodzinnym", niejednokrotnie krew przychodzą bowiem oddawać np. ojcowie wraz ze swymi synami czy córkami - zaznacza Irena Gliszczyńska.

Podczas sobotniej akcji zebrano łącznie 18,9 litrów drogocennego płynu, natomiast w bazie dawców szpiku kostnego zarejestrowano 19 potencjalnych dawców.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.