Przodkowo. "Czas na zdrowie" w festynowej formule

niedziela, 14 maja 2017 r., 18:58
fot. Longina Templin

Pokaz filmów ekologicznych, występy taneczne i wokalne, degustacja zdrowej żywności, porady dietetyka, doświadczenia chemiczne i przyrodnicze na poważnie i wesoło, gry i zabawy sportowe dla osób w każdym wieku i wiele innych atrakcji czekało na uczestników imprezy pod nazwą "Czas na zdrowie", która odbyła się w sobotę w hali widowiskowo - sportowej w Przodkowie. Organizatorem festynu była miejscowa szkoła podstawowa.

Zerówkowicze podstawówki przywitali gości pokazem tańca, trzecioklasiści zaprezentowali się z przedstawieniu prozdrowotnym, gimnazjalistki zyskały aplauz widzów pokazem piramidy gimnastycznej. O akcent kaszubski zadbał zespół Małe Kaszuby.

Można było obejrzeć dwuczęściowy film "Śmietnik w mojej głowie" autorstwa uczniów, którzy w takiej formie zrelacjonowali swój pobyt w gospodarstwie ekologicznym Tomaszulka w Czeczewie. To był pierwszy etap realizowanego projektu. Dla szóstoklasistów była to świetna lekcja przyrody na świeżym powietrzu.

W hali sportowej przeprowadzono mnóstwo atrakcji sportowych dla dużych i małych, m. in. minimecz ojcowie kontra dzieci, przeciąganie liny, czy bieg w workach. Pokazali też swoje umiejętności młodzi karatecy, a zainteresowani skorzystali z warsztatów wrotkarskich.

Wszystkie przygotowane stoiska oferowały zdrowe przekąski - kanapki, surówki, sałatki, które przygotowali rodzice i panie z KGW Hopowianki. Uczniowie przy tej okazji wręczali ulotki z przepisami na zdrowe dania.

- W latach poprzednich w ramach naszej pracy edukacyjnej mieliśmy jeden dzień poświęcony zdrowemu odżywaniu. W tym czasie w szkole uczniowie korzystali ze smakołyków, które są niezbędne w codziennym menu. Tak się dobrze złożyło, że teraz mogliśmy skorzystać z ogólnopolskiego projektu pod hasłem "Czas na zdrowie". Jego celem jest promocja zdrowego odżywania, aktywności fizycznej i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego. I tak urodził się pomysł na festyn, który był okazją od odejścia od tabletów, komputerów i komórek. Integrując się, rodziny spędziły czas aktywnie i zdrowo - powiedziała Krystyna Cirocka, zastępczyni dyrektora szkoły.

Klasy starsze będą przygotowywały sprawozdania i filmiki dokumentujące całe przedsięwzięcie, które trafią do komisji konkursowej.

- Konkurencja jest bardzo duża, ale jeżeli nawet nie zdobędziemy nagrody, to i tak cieszymy się z tego, że zarówno uczniowie, ich rodzice i mieszkańcy naszej gminy mają satysfakcję z samego udziału w tym projekcie - dodała nasza rozmówczyni.

Koordynatorkami projektu były - Justyna Reszka i Jolanta Puzdrowska przy współpracy ze wszystkimi nauczycielami ZSPiPG w Przodkowie.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.