Jaki dom będzie dla nas lepszy? Nowoczesny czy tradycyjny?

poniedziałek, 15 maja 2017 r., 12:06
fot. nadesłane

Planujemy wybudować dom, ale wiemy, że zanim to zrobimy, czeka nas kwestia wyboru projektu. I tu właśnie trzeba się zastanowić nad tym, jakie budynki nas interesują, czy bardziej nowoczesne, które są coraz bardziej popularne, a może jednak ważniejsza jest dla nas tradycja?

Dla kogo dom nowoczesny?

Domy nowoczesne są bardzo oryginalne, bo tworzone nie na podstawie opatrzonych form, lecz z pewną dozą świeżości. Takie domy najczęściej wybierają indywidualiści, którzy potrzebują oryginalności w swoim życiu, bez znanych konwencji stylistycznych. Żeby zaprojektować taki dom, architekt musi brać pod uwagę nowe trendy, ale jeszcze bardziej powinien charakteryzować się wyczuciem i powściągliwością w zestawieniu różnych form. Nie jest rozwiązaniem stosować wszystko, co się podoba, tu trzeba zachować umiar, by bryła była prosta, elegancka. Dom w stylu nowoczesnym zawiera pewne charakterystyczne elementy, jak płaski dach, do jego budowy zaś wykorzystuje się najnowsze technologie i materiały na elewacje. To także umiejętne połączenie ogrodu z wnętrzem, szczególne za pomocą przesuwnych przeszklonych drzwi.

A dla kogo tradycja?

Tradycyjne budownictwo jest częściej spotykane, bo jest znane, więc i bezpieczne. Taki dom najczęściej ma pochyły dach, ściany wykończone są jak w innych domach w okolicy, a bryła podkreśla krawędzie dachu. Jest schludny, uporządkowany ładnie się prezentuje. Jego okna z podziałami rozmieszczone są symetrycznie, do dekoracji zaś wykorzystuje się elementy z przeszłości. Dla kogo taki dom? Na pewno dla miłośnika ponadczasowego piękna, konserwatysty, dla którego liczy się to, co sprawdzone.

A jak nie wiemy, co wybrać?

Dla niezdecydowanych rozwiązaniem jest nowoczesny dom z tradycyjnymi elementami. Nowoczesny, bo zastosowano w nim najbardziej nowatorskie, a więc funkcjonalne, dostosowane do obecnego stylu życia, rozwiązania. Energooszczędny, z dużą ilością zieleni i przestrzeni dla każdego domownika. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w takim domu były elementy tradycyjne, którą wprowadzą klimat dawnych lat. Pamiątki rodzinne czy obrazy mogą być doskonałym uzupełnieniem takiego miejsca. Warto o tym pomyśleć, bo to ciekawy kompromis między tym, co słuszne (czyli wygodniejszymi rozwiązaniami), a tym, do czego mamy sentyment (rzeczy z przeszłości).

Jak widać, nawet jak lubimy bardziej nowoczesny styl, to nic nie stoi na przeszkodzie, by wprowadzić elementy tradycyjne. Z drugiej strony wielbiciele tradycji na pewno docenią nowoczesne rozwiązania, dzięki którym życie w takim domu jest bardziej komfortowe.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.