Naprawa może Cię sporo kosztować - zobacz, dlaczego warto mieć to ubezpieczenie

poniedziałek, 15 maja 2017 r., 12:09
fot. nadesłane

Nowoczesny i skomputeryzowany samochód to większy komfort i bezpieczeństwo, ale także częstsze i droższe wizyty u mechanika. W przypadku niektórych samochodów powiedzieć, że naprawa szyby w aucie nie należy do najtańszych, to jak powiedzieć, że na zakup mieszkania w centrum Warszawy nie każdy może sobie pozwolić, albo że smog to zjawisko wyłącznie teoretyczne. Słowem - gigantyczne niedopowiedzenie.

Szyba w aucie - jeszcze do naprawy czy już do wymiany?

Ze sporymi wydatkami związanymi z naprawą szyb w samochodzie muszą się liczyć szczególnie właściciele nowoczesnych samochodów. Ci za nową szybę i usługę związaną z jej wymianą mogą zapłacić nawet kilka tysięcy.

Stan szyby czołowej w aucie ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo na drodze - mimo że większość kierowców jest tego świadoma, pojawiające się na szybie mikropęknięcia lub odpryski, szczególnie te, które nie znajdują się w polu widzenia kierowcy, są często bagatelizowane. Na naprawę szyby warto zdecydować się w momencie, gdy tylko zauważymy uszkodzenie. Wówczas istnieje szansa, że nie trzeba będzie jej wymieniać, co pozwoli znacząco obniżyć koszty. Charakterystyczne "pajączki" lubią się bowiem rozprzestrzeniać na całą powierzchnię szyby, znacznie ograniczając widoczność, szczególnie po zmroku. Uzupełnienie ubytku w szybie przez mechanika to koszt dużo mniejszy niż wymiana całej szyby na nową, jednak trzeba w porę zareagować.

Czy warto ubezpieczać szyby w aucie?

Odprysk na szybie może spowodować nawet kamień, który wydostał się spod kół wyprzedzającego nas samochodu. Zazwyczaj istnieje jednak możliwość szybkiego naprawienia takiego uszkodzenia. Za to zniszczenia powstałe w wyniku stłuczki, wypadku lub chuligańskiego wybryku prawie zawsze wymagają całkowitej wymiany szyby, dlatego na ubezpieczenie szyb samochodowych decyduje się coraz więcej właścicieli samochodów.

Nie wszyscy kierowcy są świadomi, że za jazdę z uszkodzoną szybą grożą wysokie mandaty - nawet do 250 złotych, a także punkty karne lub odebranie dowodu rejestracyjnego. Uszkodzona szyba może stanowić problem także podczas corocznego badania diagnostycznego. Ubezpieczenie szyb samochodowych to pewność, że w razie kolizji, wypadku lub w efekcie działania osób trzecich, szyba zostanie naprawiona albo wymieniona na koszt ubezpieczyciela.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.