TMK zaprasza do udziału w konkursie literackim "Kartuzy w poezji mieszkańców Kaszub"

wtorek, 16 maja 2017 r., 13:54
fot. internet/wallpapersafari.com

Towarzystwo Miłośników Kartuz zaprasza do pokazania Kartuz i opowiedzenia o mieście w nietypowy sposób - poprzez poezję. Wszystkie osoby kochające słowo pisane, ceniące jego wartość i tworzące mogą wziąć udział w konkursie. Ten adresowany jest zarówno do dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Prace zgłaszać można do 20 czerwca.

Celem konkursu jest m.in. kształtowanie poczucia więzi emocjonalnej, społecznej i kulturowej z własnym regionem oraz Kartuzami jako stolicą Kaszub, a także postaw patriotycznych, rozbudzanie twórczej aktywności mieszkańców w tworzeniu nowych dóbr kultury. Konkurs "Kartuzy w poezji mieszkańców Kaszub" to kolejna inicjatywa Towarzystwa Miłośników Kartuz.

- W ubiegłym roku zorganizowaliśmy konkurs "Rola Kartuz w kształtowaniu tożsamości Kaszub". Jego celem było ukazanie znaczenia naszego miasta w świetle zapędów innych miejscowości do pełnienia centralnej roli na Kaszubach. Zamiast toczyć spory o to, które miasto jest ważniejsze, TMK postanowiło wypromować Kartuzy ponownie jako stolicę Kaszub. Uważam, że jest to słuszne, bo w czasach kiedy ja chodziłam do liceum nie było co do tego wątpliwości - podkreśla Danuta Rek z Towarzystwa Miłośników Kartuz, inicjatorka konkursu.

- Pierwszy konkurs skierowaliśmy do młodzieży i udał się wspaniale. W związku z dużym odzewem postanowiliśmy zorganizować kolejny konkurs, tym razem skierowany do wszystkich grup wiekowych. Zastanawiałam się, w jaki sposób dotrzeć do mieszkańców i zaktywizować ich. Kartuzy są obecnie dość śpiącym miastem, ale powoli zaczynają ożywać. Chcemy dotrzeć do mieszkańców, którzy tworzą, ale chowają swoje prace do szuflady. Zależy nam na tym, by wydobyć i wypromować ukryte talenty naszych mieszkańców, a konkurs jest ku temu znakomitą okazją. To szansa, żeby pokazać, jak wspaniałe osoby mieszkają w Kartuzach - dodaje inicjatorka konkursu.

Konkurs skierowany jest do wszystkich mieszkańców powiatu kartuskiego - dzieci szkół podstawowych, młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych i dorosłych. Co ważne, wyróżnione utwory trafią do specjalnie wydanej na tę okazję publikacji.

Każdy uczestnik może nadesłać jeden wiersz, który wcześniej nie był nagradzany na innych konkursach i nie drukowano go w czasopismach literackich bądź publikacjach książkowych. Wiersze powinny zostać dostarczone w formie wydruku komputerowego. Z tego obowiązku zwolnieni są seniorzy, którzy mogą dostarczyć wiersz napisany odręcznie, czytelnym pismem.

Prace należy składać w kopertach z dopiskiem "Konkurs TMK" osobiście w biurze lub przesłać pocztą do 20 czerwca 2017r. na adres: Towarzystwo Miłośników Kartuz, 83-300 Kartuzy, ul. Hallera 1.

Komisja konkursowa będzie oceniać: zgodność z tematem, wartość artystyczno-literacką utworu, oryginalność ujęcia tematu wiersza, niepowtarzalność pomysłu, interpretację oraz poprawność językową i ortograficzną.

Szczegółowy regulamin konkursu dostępny jest na stronie internetowej Towarzystwa Miłośników Kartuz www.tmk.kartuzy.pl.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.