Gmina Kartuzy. Nie przykładasz się do segregacji? Dostaniesz "żółtą kartkę"

środa, 17 maja 2017 r., 13:47
fot. MD-Z

W lipcu miną dokładnie cztery lata od wprowadzenia nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Mimo to wiele osób nadal nie przykłada do tego większej wagi i często deklarując segregację śmieci i nie robi tego należycie. W związku z tym pracownicy Urzędu Miejskiego w Kartuzach rozpoczęli kontrole poszczególnych posesji i sprawdzają, czy śmieci są segregowane właściwie.

Do naszej redakcji zgłosił się z prośbą o interwencję jeden z mieszkańców Kiełpina. W środę na terenie miejscowości odbierano odpady suche i zmieszane.

- Jestem osobą, która segreguje odpady i w moim koszu znajdował się popiół plus artykuły nie podlegające segregacji. Aczkolwiek nie zabrano mi śmieci, tylko przylepiono kartkę o tym, że nie zostały zabrane, bo nie są posortowane. Na ulicy, której mieszkam, wszystkie osoby segregujące dostały tę samą informację i nie zabrano im śmieci. Czy coś się zmieniło, bo dwa tygodnie temu nie było problemów? - pyta nasz czytelnik.

Sprawę postanowiliśmy wyjaśnić w Wydziale Gospodarki Odpadami i Ochrony Środowiska. Jak się okazało, pracownicy Urzędu Miejskiego w Kartuzach od Kiełpina rozpoczęli cykl kontroli, które obejmą wszystkie nieruchomości i posesje w całej gminie.

- Pracownik naszego wydziału od środy jeździ wraz z pracownikami firmy zajmującej się wywozem odpadów i sprawdza jakość segregacji odpadów. Mieliśmy zastrzeżenia co do tego, że podczas odbiorów, segregacja śmieci nie jest odpowiednio kontrolowana. Przez to mieszkańcy przyzwyczaili do tego, że mogą wszystko wrzucać do jednego pojemnika i te odpady i tak zostaną odebrane bez żadnego kłopotu. Płacą za odpady segregowane, tymczasem albo wcale nie segregują albo robią to bardzo chaotycznie. W związku z tym zapoczątkowaliśmy akcję kontrolną i sprawdzamy pojemniki - wyjaśnia Olga Goitowska, kierownik wydziału gospodarki odpadami i ochrony środowiska.

- Daliśmy mieszkańcom wystarczająco dużo czasu, by nauczyć ich selektywnej zbiórki. Prowadziliśmy szeroko zakrojoną kampanię informacyjną - rozdawaliśmy ulotki, wygłaszaliśmy prelekcje na spotkaniach sołeckich, przekazywaliśmy informacje za pośrednictwem mediów. Mimo to wciąż wiele osób deklarujących segregację, nie robi tego jak należy, dlatego też teraz postanowiliśmy przejść do pracy w terenie - dodaje.

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości podczas kontroli, na pojemniku zostanie umieszczona żółta karteczka ze stosowną adnotacją, a odpady nie zostaną zabrane. Zdarzyć się tak może w przypadku, kiedy do pojemnika na odpady zmieszane trafią śmieci, które podlegają segregacji.

- Odpady zmieszane podlegają dalszej segregacji w sortowni, dlatego też nie należy do tego pojemnika wrzucać takich odpadów jak gruz czy elektrośmieci. Bardzo często wśród odpadów zmieszanych znaleźć można zabawki na baterie, żarówki, leki, lampki choinkowe - to odpady, które należy oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów, które działają w Kartuzach i w Kiełpinie - informuje Olga Goitowska.

Warto pamiętać, że za wrzucenie elektrośmieci do odpadów zmieszanych jest kara w wysokości 5 tys. zł. Osoby, które otrzymały żółte karteczki, mają dwa wyjścia.

- Osoby, które znalazły na swoich posesjach karteczki z adnotacjami, mogą jeszcze raz sprawdzić zawartość pojemnika i odpowiednio posegregować śmieci lub pozostawić go bez zmian, ale wówczas muszą się liczyć z tym, że odpady zostaną zakwalifikowane jako zmieszane, a danemu mieszkańcowi będziemy naliczać opłatę za odpady niesegregowane - wyjaśnia kierownik wydziału gospodarki odpadami i ochrony środowiska.

Mieszkańcy, którzy mają wątpliwości, co do tego, do której grupy zakwalifikować dane odpady, mogą zawsze skontaktować się z pracownikami urzędu i rozwiać wątpliwości.

- Nie chcemy nikogo karać, tylko wskazać co i jak zrobić. Jest wiele osób, które nie są pewne tego, jak coś posegregować i wówczas dzwonią do nas, a my pomagamy. Czasem naprawdę trudno niektóre odpady zakwalifikować do danej kategorii, dlatego zachęcamy do kontaktu. Chętnie pomożemy i dokładnie sprawdzimy. Zależy nam na tym, by pomagać informować i wyjaśniać - podkreśla Olga Gitowska.

Z pracownikami urzędu można skontaktować się pod numerem telefonu 58 694 52 44 lub 58 694 52 46. Przy okazji poniżej przypominamy, jak właściwie segregować odpady.

Odpady wielomateriałowe

Do pojemnika wrzucamy: butelki plastikowe po napojach, np. PET, opakowania po olejach spożywczych, puste opakowania po kosmetykach, chemii gospodarczej i środkach czystości, czyste kanistry plastikowe, folia i torebki z tworzyw sztucznych, również po kawie i po chipsach, worki i reklamówki, plastikowe opakowania po żywności (kubki po jogurtach, serkach, kefirach, margarynach, koszyczki po owocach), duże folie opakunkowe, np. po sprzęcie elektrycznym, AGD i po meblach, plastikowe zakrętki, opakowania wielomateriałowe, np. kartony po mleku, napojach (tzw. tetrapaki), miski, koszyczki, doniczki, puszki po napojach, konserwach, drobny złom żelazny oraz drobny złom metali kolorowych (np. narzędzia, druty, nakrętki do słoików).

Do pojemnika nie można wrzucać: tworzyw sztucznych pochodzenia medycznego, zanieczyszczonych i mokrych folii, butelek PET z etykietą w postaci foli termo kurczliwej, opakowań i butelek po olejach, smarach, farbach, lakierach i rozpuszczalnikach, opakowań po środkach ochrony roślin, chwasto- i owadobójczych, sprzętu AGD i zabawek, zmieszanych odpadów komunalnych.

Szkło

Do pojemnika wrzucamy: butelki i słoiki szklane po napojach i żywności, butelki po napojach alkoholowych, szklane butelki po sokach i szklane opakowania po kosmetykach

Nie można wrzucać: ceramiki (porcelany stołowej, naczyń typu Arcoroc, doniczek itp.), luster, szkła budowlanego (szyb okiennych, szkła zbrojonego), szyb samochodowych, szklanych opakowań farmaceutycznych, medycznych i laboratoryjnych, opakowań z pozostałością zawartości, żarówek, świetlówek, kineskopów itp. szkła kryształowego i naczyń żaroodpornych.

Papier

Do pojemnika wrzucamy: gazety, książki, katalogi, zeszyty, prospekty, papierowe torby i worki, papier (szkolny, biurowy), kartony i tekturę.

Nie można wrzucać: opakowań wielomateriałowych typu TetraPak (po napojach i mleku), opakowań z zawartością np. żywnością, wapnem, cementem itp., kalki technicznej i kopiującej, - papieru woskowanego, natłuszczanego i mokrego, pampersów i artykułów higienicznych oraz tapet i papieru termicznego.

Odpady biodegradowalne

Do pojemnika wrzucamy: odpady kuchenne, resztki i obierki z owoców i warzyw, drobne rośliny, trociny, zużyte ręczniki papierowe i chusteczki higieniczne, skorupki jajek i orzechów, fusy od kawy i herbaty, mokry zabrudzony papier i karton, skoszona trawa, zgrabione liście, pocięte drobne gałęzie, rośliny i ziemia kwiatowa, odpady tytoniowe (niedopałki), pozostałości po domowej "hodowli" zwierząt, woreczki i torebki papierowe i inne odpady ulegające biodegradacji.

Do pojemnika nie należy wrzucać - pieluch jednorazowych i innych, środków higieny osobistej.

Odpady suche

Do pojemnika wrzucamy: odpady niepodlegające segregacji, potłuczone lustro, szkło żaroodporne, popiół, pampersy, artykuły higieniczne, rękawiczki lateksowe, fajans, porcelana, tekstylia, obuwie.

Nie można wrzucać: opakowania metalowe (pudełka, kapsle, nakrętki słoików), drobny złom żelazny, puszki, folie aluminiowe, opakowania wielomateriałowe (np. kartoniki po mleku, napojach).

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.