Oszuści wciąż czyhają - policjanci przestrzegają mieszkańców!

czwartek, 18 maja 2017 r., 12:23
fot. internet/KPP Kartuzy

Codziennie na Pomorzu dochodzi do kilku prób oszustw metodą na wnuczka. Coraz więcej osób jednak już jest świadomych tego, jak działają oszuści i nie daje się nabrać, a próbę oszustwa zgłasza na policję. To skutek m.in. szeroko zakrojonych działań informacyjnych, które prowadzą funkcjonariusze w całym kraju, również w Kartuzach. Dzielnicowi odwiedzają starszych mieszkańców informujących ich o możliwych zagrożeniach. Z kolei użytkownicy smartfonów mogą skorzystać z przydatnych aplikacji takich jak "Moja Komenda", RSO czy Mapa Zagrożeń.

- Powoli świadomość wśród społeczeństwa wzrasta. Policjanci otrzymują coraz częściej zgłoszenia o próbach oszustw metodami na wnuczka bądź policjanta, rzadziej zdarzają się przypadki popełnienia tego typu przestępstw. Tym samym mieszkańcy stali się bardziej świadomi i ostrożni. Szczególnie ważne dla nas jest to, że wszelkie próby niezwłocznie zgłaszają na policję. To bardzo cenne i pomocne w naszej pracy - podkreśla Magdalena Formela, p.o. oficera prasowego Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach.

Priorytetem działań policji jest wzmocnienie współpracy ze społeczeństwem. Doskonałymi narzędziami pozwalającymi na poznanie problemów i opinii mieszkańców są zaproponowane nowe rozwiązania w postaci programu "Dzielnicowy bliżej nas" oraz "Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa" i aplikacji "Moja Komenda" oraz Regionalny System Ostrzegania. Kartuscy dzielnicowi cyklicznie organizują akcje wręczania mieszkańcom specjalnie przygotowanych dla nich ulotek.

W ulotkach można znaleźć wszystkie niezbędne informacje na temat nowych projektów realizowanych przez Policję. Są one wdrażane od kilkunastu miesięcy, mają za zadanie ułatwić obywatelom kontakt z policjantami oraz wzmacniać dobre relacje mundurowych z mieszkańcami, co będzie owocne dla obu stron.

- Dzięki temu, że mieszkańcy będą mieli wpływ na działania policjantów i na to, co dzieje się w ich otoczeniu, z pewnością poczują się bezpieczniej. Dla mundurowych ważne jest też to, aby mieszkańcy znali swoich dzielnicowych i zgłaszali im problemy związane z bezpieczeństwem - informuje Komenda Powiatowa Policji w Kartuzach.

Dzięki "Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa" każdy ma możliwość zgłoszenia i zasugerowania policjantom problemów społecznych, które ich martwią i wpływają na poczucie bezpieczeństwa.

- Mamy już ponad tysiąc zgłoszeń do Mapy Zagrożeń. Mieszkańcy codziennie dodają kolejne punkty, wszystkie sprawdzamy i analizujemy - podkreśla Magdalena Formela, p.o. oficera prasowego Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach.

Stróże prawa każde zgłoszenie analizują i podczas licznych spotkań rozmawiają z mieszkańcami na temat zagrożeń zdiagnozowanych dzięki mapie. Omawiają przy tym podjęte w tych sprawach działania i plany rozwiązań priorytetowych problemów.

Przydatnym narzędziem dla użytkowników smartfonów jest aplikacja "Moja Komenda". Dzięki niej każdy obywatel bez problemu odnajdzie najbliższą jednostkę policji oraz swojego dzielnicowego z jego numerem telefonu. Natomiast dla tych mieszkańców, którzy nie korzystają z nowoczesnych rozwiązań przygotowano ulotki i plakaty z nazwiskiem dzielnicowego i jego numerem telefonu, tak aby każdy mógł w razie potrzeby szybko się z nim skontaktować.

Posiadacze smartfonów mogą też skorzystać z innej aplikacji tzw. RSO, czyli Regionalnego Systemu Ostrzegania. Przekazywane za jej pośrednictwem informacje dotyczą ostrzeżeń meteorologicznych, hydrologicznych, informacji drogowych oraz innych istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa. Mieszkańcy województwa są informowani również o próbach oszustw metodą na wnuczka lub policjanta. Komunikat pojawia się w aplikacji mobilnej, czy telegazecie już po pierwszym odnotowanym przez funkcjonariuszy zgłoszeniu takiej próby.

RSO jest darmową, bezpieczną aplikacją, dzięki której w porę możemy zostać powiadomieni o zagrożeniu. O potencjalnym niebezpieczeństwie może być informowany każdy, kto ma dostęp do Internetu, kanałów telewizji publicznej lub posiada zainstalowaną aplikację na telefon komórkowy. Ostrzeżenia są dostępne także na stronie internetowej Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.