W Chmielnie prężnie rozwija się wolontariat - dołącz do Pomocnej Brygady! Zrób coś dla siebie i innych

czwartek, 18 maja 2017 r., 14:19
fot. nadesłane

Pomocna Brygada - taką nazwę nosi nowo powstały klub wolontariatu, który rozpoczął działalność w Chmielnie. Obecnie działa w nim około pięćdziesięciu osób, jednak osoby, które chciałyby się aktywnie włączyć w życie gminy nadal mogą dołączyć do zespołu.

Ponad pięćdziesiąt osób angażuje się czynnie w organizacje imprez oraz wydarzeń w chmieleńskim ośrodku kultury. Ich chęć do działania stała się inspiracją do stworzenia klubu zrzeszającego wolontariuszy i tak powstała ,,Pomocna Brygada", którą tworzą głównie młodzież oraz dzieci z chmieleńskich szkół.

- Wszystko zaczęło się przy okazji Dnia Jedności Kaszubów, który organizowaliśmy w Chmielnie. Młodzież była bardzo zainteresowana współpracą i miała wiele chęci do działania. Wówczas zgłosiło się 50 osób, stałą grupę, która regularnie się spotyka tworzy około 20 osób. Zgłaszać się do nas mogą wszyscy, którzy chcieliby aktywniej spędzać swój wolny czas i coś zmienić w swoim życiu - mówi Kasia Puzdrowska, koordynatorka wolontariatu i pracownik GOKSiR.

Wolontariuszem może być każdy bez względu na wykształcenie, wykonywany zawód, wiek, płeć, pochodzenie i sprawność fizyczną.

- Obecnie nasze działania skupione są wokół zaplecza organizacji imprez, nasi wolontariusze włączają się w imprezy organizowane na terenie gminy. W przyszłości chcemy utworzyć też stanowiska animatorów i w ten sposób dać wolontariuszom nie tylko pole do popisu, ale także zaświadczenia o pracy na rzecz kultury - dodaje.

Dlaczego warto zostać wolontariuszem? Dając od siebie odrobinę zaangażowania można zyskać mnóstwo. Wolontariusze mogą liczyć na pisemne potwierdzenie oraz ocenę pracy woluntarystycznej, które mogą przedstawić w szkole, na praktykach zawodowych bądź podczas przyszłej kariery zawodowej, bezpieczne i pożyteczne spędzenie wolnego czasu. Dodatkowe bonusy to: wartościowe ukierunkowanie młodzieńczej energii, poszerzenie wiedzy i horyzontów myślowych, rozwijanie zainteresowań, możliwość samorealizacji, rozwój osobowości i kształtowanie charakteru, zdobycie nowych, praktycznych umiejętności, a także rozwój uczuć wyższych, wrażliwości.

- Doskonale zdajemy sobie sprawę, że stała współpraca z wolontariuszami buduje grupę odbiorców instytucji, ociepla wizerunek placówki, pozwala poznać od środka to jak funkcjonujemy poszerzając wiedzę i umiejętności. Wspólnie budujemy lepszy GOKSiR, bardziej dostępny dla mieszkańców. Każdy wolontariusz może liczyć u nas na świetną rodzinną atmosferę, kubek ciepłej herbaty, wspólną zabawę oraz certyfikaty i dokumenty poświadczające o zaangażowaniu w działania Ośrodka Kultury - informuje pani Kasia.

Aby wolontariat mógł działać jeszcze prężniej Katarzyna Puzdrowska zgłosiła się do specjalnego programu. Znalazła się w gronie 20 osób z całej Polski, które zakwalifikowały się do udziału w tegorocznej edycji projektu Narodowego Centrum Kultury "Wolontariat w Kulturze".

- W ramach programu uczestniczę w cyklu szkoleń dotyczących wolontariuszy w instytucjach kultury. Zajęcia są bardzo kreatywne i dużo mi dają. Oddzielną częścią tego programu jest konkurs grantowy, w ramach którego chcemy stworzyć miejsce w GOKSiR przyjazne dla pomocnych ludzi z inicjatywą - informuje koordynatorka.

Osoby, które chciałyby zgłosić się do klubu wolontariatu mogą wysyłać zgłoszenia na adres: wolontariat.pomocnabrygada@gmail.com lub dostarczyć osobiście do biura GOKSiR. Formularz zgłoszenia w galerii zdjęć.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.