Kasia walczy o zdrowie - możesz pomóc! W sobotę i w niedzielę akcje rejestracji!

piątek, 19 maja 2017 r., 12:20

Co godzinę w Polsce ktoś dowiaduje się o tym, że ma raka krwi. Kasia w lutym z radością czekała na pojawienie się na świecie ukochanego synka. Usłyszała diagnozę, która wywróciła do góry nogami całe jej życie. Ma bardzo agresywny nowotwór - chłoniaka T-limfoblastycznego. Szansą na powrót do zdrowia jest dla niej znalezienie bliźniaka genetycznego. Pomóc może każdy wystarczy przyjść w sobotę lub w niedzielę na jedną z akcji i zarejestrować się w bazie dawców szpiku DKMS-u. Może właśnie ty uratujesz życie Kasi i pomożesz jej wrócić do synka i męża!

Pierwsza z akcji odbędzie się podczas Przebojowej Majówki w Stężycy. Na terenie Amfiteatru w godz. 14-20 będą wolontariusze, u których będzie można wypełnić stosowny formularz i dać innym szansę na życie. Warto dodać, że podczas ubiegłorocznej akcji DKMS w Stężycy dwie osoby spośród zarejestrowanych zostały dawcami. Tego samego dnia akcja odbędzie się w Wejherowie. W godz. 10-16 chętni będą mogli zarejestrować się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych przy ul. Bukowej 1.

W niedzielę chętni będą mogli zarejestrować się w Kartuzach i Miechucinie. Akcja w Kartuzach odbędzie się w Szkole Podstawowej nr 1 (koło Straży Pożarnej) w godz. 9-16. W Miechucinie natomiast zarejestrować się można będzie w godz. 10-16 w Zespole Szkół przy ul. Szkolnej 1.

Tego samego dnia będzie też okazja do rejestracji w Łyśniewie. O godz. 14 przy szkole rozpocznie się festyn rodziny. Prócz licznych atrakcji, zabaw i konkursów, organizatorzy zadbali również o to, by chętni mogli zyskać szansę uratowania komuś życia, właśnie poprzez rejestrację w bazie DKMS.

Kto może zostać dawcą

W bazie DKMS może zarejestrować się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi).

Proces rejestracji

Rejestracja składa się z trzech etapów, sam proces trwa około dziesięciu minut. Najpierw przeszkoleni wolontariusze przeprowadzają krótki wywiad medyczny. Zadają podstawowe pytania przygotowane przez lekarza hematologa. Mają też listę schorzeń, które mimo że ktoś może posiadać, nie wykluczają z grona potencjalnych dawców. Następnie wypełnia się krótki formularz, a potem wolontariusze pobierają specjalnymi pałeczkami z wewnętrznej strony policzka wymaz. Ten trafia do laboratorium, a po kilku tygodniach od rejestracji otrzymujemy kartę dawcy i możemy czekać na telefon, dzięki któremu będziemy mogli komuś uratować życie.

Jak wygląda przeczep?

Istnieją dwie metody pobrania szpiku. W 80 proc. przypadków komórki macierzyste pobierane są z krwi obwodowej. Na cztery dni przed pobraniem dawca przyjmuje specjalne zastrzyki z preparatem, który ma zwiększyć ilość komórek macierzystych w krwi. Podczas ich przyjmowania u dawcy mogą wystąpić objawy podobne do grypy, wiąże się to z tym, że komórki macierzyste to substancja produkowana naturalnie przez człowieka m.in. podczas infekcji.

Pobranie przypomina nieco proces oddawania krwi. W dniu pobrania na obu przedramionach dawcy zakłada się tzw. dojścia dożylne. Krew przepływa z jednego ramienia do tzw. separatora komórek i wraca przez drugie ramię do organizmu. Zabieg nie wymaga hospitalizacji i trwa około 4-5 godzin.

Druga metoda to pobranie szpiku z talerza kości biodrowej. Dawca trafia do szpitala na dzień przed zabiegiem i zostaje poddany badaniom. Następnego dnia odbywa się zabieg. Przeprowadzany jest pod narkozą. Z talerza kości biodrowej (a nie jak wiele osób sądzi - z rdzenia kręgowego) pobiera się około 1 litr mieszaniny krwi i szpiku. Płyn zawiera około 5 proc. szpiku kostnego, który całkowicie się regeneruje w ciągu około dwóch tygodni. Łącznie dawca spędza w szpitalu około 2-3 dni, jedyne zagrożenie przy tym zabiegu ogranicza się do powszechnego ryzyka związanego z podaniem narkozy. Po pobraniu szpiku przez kilka dni miejsce wkłucia może lekko pobolewać, odczuwany ból podobny jest do stłuczenia.

Warto dodać, że wszystkie koszty związane z procesem pobrania komórek takie jak dojazd do szpitala, zakwaterowanie itp., pokrywane są przez fundację DKMS. Na okres pobrania dawcy przysługuje zwolnienie z pracy płatne w 100 proc.

Nie bądź obojętny! Daj szansę Kasi i innym chorym! Możesz ofiarować komuś bezcenny dar nic przy tym nie tracąc!

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.