Kartuski szpital z ogólnopolską nagrodą "Perły Medycyny". Doceniono oddział ginekologiczno-położniczy

wtorek, 23 maja 2017 r., 15:51
fot. MD-Z

W ciągu trzech lat liczba porodów w Powiatowym Centrum Zdrowia wzrosła od 800 do 1500 rocznie. Coraz więcej kobiet, również spoza powiatu, decyduje się na rodzenie dziecka w kartuskim szpitalu. Placówka cieszy się w środowisku mam sporym uznaniem. Wysoką jakość usług świadczonych przez oddział ginekologiczno-położniczy doceniają nie tylko pacjentki. Oddział uhonorowano ogólnopolską nagrodą "Perły medycyny".

Perły Medycyny to nagrody przyznawane od dziesięciu lat w ogólnopolskim konkursie medycznym. Przyznawane są w kilku kategoriach. Powiatowe Centrum Zdrowia otrzymało nagrodę w kategorii "Oddziały i Pododdziały Specjalistyczne" za oddział ginekologiczno-położniczy. Jak podkreślają organizatorzy, wyróżnienie jest symbolem profesjonalizmu i rzetelności, uhonorowaniem wytrwałości w trudnej służbie drugiemu człowiekowi, a także potwierdzeniem wysokiej jakości usług.

- Ocenie w konkursie podlegało bardzo wiele czynników m.in. wyposażenie oddziału, jakość i ilość porodów, jakość świadczonych usług, liczba lekarzy specjalistów, czy wynik finansowy, a także ilość spraw roszczeniowych - sądowych oraz prowadzonych przez komisję zdarzeń medycznych. Nie mamy żadnych tego typu przypadków. Oceniono nas bardzo wysoko w każdym z kryteriów - mówił Karol Góralski, prezes Powiatowego Centrum Zdrowia.

- Mamy wysokiej jakości sprzęt, świetnych specjalistów, wykonujemy wiele innowacyjnych zabiegów i to jest doceniane na zewnątrz- dodał prezes.

Przez ostatnie lata kartuska porodówka zmieniła się całkowicie. W 2013 roku ukończono kompleksową modernizację i przebudowę oddziału położniczo-ginekologicznego i traktu położniczego. Pacjentki mają do dyspozycji nowoczesne sale porodowe, z łazienkami, wyposażone w wszelkie sprzęty, niezbędne do komfortowego porodu.W ubiegłym roku szpital przystąpił wraz z jedenastoma szpitalami w całej Polsce do programu Koordynowanej Opieki nad Kobietą w Ciąży. Pacjentki chwalą nie tylko warunki lokalowe, ale też świetnie wykwalifikowany i życzliwy zespół pracowników szpitala.

- Nasz wynik wziął się z ciężkiej pracy lekarzy, położnych i całej obsługi szpitala. Trzy lata temu ordynatorem oddziału został doktor Grzegorz Piskulak, wymieniliśmy również około 80 proc. kadry lekarskiej i to efekty tych zmian. Kobiety przychodzą tam, gdzie im dobrze, szukają miejsc, gdzie są dobrze leczone, dobrze traktowane i rozumiane. W ciągu trzech lat ten oddział przeszedł kompletną metamorfozę i ta nagroda jest w pełni zasłużona - mówił Paweł Witkowski, lekarz naczelny Powiatowego Centrum Zdrowia.

W Powiatowym Centrum Zdrowia w Kartuzach odbieranych jest obecnie około 1500 porodów rocznie. To wynik, który osiągają duże szpitale w średniej wielkości województwach.

- Nasz zespół jest młody, bardzo zaangażowany w prace, mamy świetnie wykwalifikowane doświadczone położone. To procentuje i te standardy będziemy utrzymywać - mówił dr Grzegorz Piskulak, ordynator oddziału.

Od stycznia do kwietnia 2017 roku w kartuskim szpitalu odebrano już ponad 560 porodów.

- Medycyna to jakość i człowiek. Rozwój oddziału zauważają to nie tylko same kobiety, ale również środowisko medyczne. O dobrej opinii naszego oddziału świadczy też to, że konsultant wojewódzki położnictwa i ginekologii kieruje do kartuskiego szpitala na staże i praktyki studentów robiących specjalizacje, kształcą się tutaj m.in. z uroginekologii. Świadczy to o tym, że wykonujemy zabiegi unikalne w skali województwa, robimy ich dużo i bardzo dobrze - podkreśla lekarz naczelny szpitala.

W kartuskim szpitalu wykonywane są też innowacyjne zabiegi m.in. z zakresu uroginekologi.

- Jednym z głównych kryteriów nagrody, którą nam przyznano była też innowacyjność. Standardy uroginekologiczne, które wprowadzamy stawiają nas w czołówce szpitali na Pomorzu. Wykonujemy najwięcej w województwie zabiegów z uroginekologii. Przy szpitalu działa też poradnia urologiczna, dzięki czemu jesteśmy w stanie kontrolować i krótkie i wieloetapowe leczenie pań, co jest niezwykle istotne podkreślał Grzegorz Piskulak.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.