Festyny, koncerty, Rodno Mowa i wielkie święto strażackie - sprawdź propozycje na weekend

czwartek, 25 maja 2017 r., 08:49
fot. MD-Z

Festyny z okazji Dnia Dziecka, finał konkursu Rodno Mowa, koncert Majki Jeżowskiej, rajd, maraton rowerowy, nadanie sztandaru PSP w Kartuzach - to tylko niektóre z wydarzeń, które odbędą się w najbliższy weekend. Zaplanuj czas i spędź go aktywnie. Sprawdź nasze propozycje i wybierz coś dla siebie.

Sobota

Majówka z Generałem Józefem Wybickim

W sobotę o godz. 9 rozpocznie się kolejna edycja rajdu "Majówka z Generałem Józefem Wybickim - czyli wyprawa po generalskie epolety". Rajd rozpocznie się o godzinie 9.00 (rejestracja uczestników od godz. 8:00) w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie a zakończy około 17.00 w Dworze Rodziny Wybickich w Sikorzynie.

Piknik Wędkarski "Dzień Dziecka" w Kartuzach

Z okazji Dnia Dziecka kartuskie koło Polskiego Związku Wędkarskiego zaprasza na piknik wędkarski. W programie oprócz zawodów, mnóstwo dodatkowych atrakcji. Impreza rozpocznie się o godz. 9 w Gaju Świętopełka. W programie: zawody wędkarskie dla dzieci, młodzieży oraz osób niepełnosprawnych, konkurs wiedzy ekologiczno - wędkarskiej oraz regulaminu wędkarskiego, konkursy sportowo - sprawnościowe, pokaz sprzętu strażackiego i występ kapeli kaszubskiej. Na uczestników czekać będzie też poczęstunek. Każdy zawodnik musi posiadać wędkę.

Finał Konkursu Rodno Mowa w Chmielnie

W sobotę i w niedzielę w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie odbywać się będzie finał Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej "Rodno Mowa". W sobotę o godz. 10 nastąpi uroczyste rozpoczęcie. Po nim do godz. 16 odbywać się będą przesłuchania uczestników. O godz. 16 opiekunowie recytatorów spotkają się z jurorami, uczestnicy w tym czasie będą brać udział w warsztatach tradycyjnego rzemiosła. Na godz. 19.30 zaplanowano wieczór z literatem kaszubskim ks. prof. Janem Walkuszem. W niedzielę o godz. 11 w kościele w Chmielnie odprawiona zostanie uroczysta msza św. z kaszubską liturgią słowa. Po niej nastąpi podsumowanie konkursu z występami laureatów, wręczenie nagród i poczęstunek.

Uroczystość nadania Sztandaru Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kartuzach

W sobotę o godz. 11 na Rynku w Kartuzach rozpoczną się uroczystości związane z nadaniem sztandaru kartuskiej komendzie PSP. Uczestnicy obchodów zbiorą się na placu przed Komendą Powiatową PSP w Kartuzach, skąd nastąpi przemarsz do kościoła św. Kazimierza w Kartuzach. Tam o godz. 11 odprawiona zostanie uroczysta msza św. Po niej na Rynku nastąpi nadanie sztandaru z widowiskowym przemarszem strażaków PSP, jednostek OSP ze sztandarami oraz prezentacja posiadanego sprzętu. Tego dnia odbędzie się również promocja książki "Od 55 lat - Bogu na chwałę, ludziom na ratunek". Obchody zainauguruje koncert orkiestry dętej OSP Kartuzy, który odbędzie się w piątek o godz. 19.30 na Rynku.

Obchody 70-lecia OSP w Baninie
W sobotę o godz. 16 odbędą się uroczystości z okazji jubileuszu 70-lecia istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Baninie. Obchody rozpocznie msza św. o godz. 16.00, której przewodniczył będzie ks. bp Zbigniew Zieliński. Po niej na placu przed strażnicą odbędzie się uroczysta zbiórka pododdziałów. Po oficjalnej części uroczystości ochotnicy zapraszają na tradycyjną strażacką grochówkę.

Niedziela

Maraton Rowerowy - Kaszebe Runda

W niedzielę rano z Kościerzyny wystartują miłośnicy aktywności na dwóch kółkach, którzy po raz kolejny wezmą udział w rowerowym maratonie Kaszebe Runda. Jego uczestnicy będą pokonywać jedną z trzech tras o długości 65, 105 i 208 kilometrów. Cykliści przejadą m.in. przez gminy Sulęczyno, Stężyca, Dziemiany i Bytów. Pierwsze grupy wystartują już o godz. 7 rano, ostatnie około 10.30.

Festyn charytatywny "Podaruj swe serce" w Kartuzach

W niedzielę o godz. 11.50 na placu przy kolegiacie pw. WNMP rozpocznie się festyn charytatywny "Podaruj swe serce". Wydarzenie dedykowane jest dziewięcioletniej Róży. Tuż po oficjalnym rozpoczęciu odprawiona zostanie msza św. w intencji Róży. Po niej zaplanowano takie atrakcje jak koncert Sióstr Rybakowskich z Chmielna, występ dziecięcego kaszubskiego zespołu Słunoszka ze Szkoły Podstawowej nr 2, licytacja aniołów. Na uczestników czekać będzie też strażacka grochówka, chleb ze smalcem i kaszubski "kuch". Organizatorem festynu jest Caritas działające przy parafii WNMP.

Festyn z okazji Dnia Dziecka i koncert Majki Jeżowskiej

W niedzielę o godz. 13 w Parku nad Jeziorkiem w Żukowie odbędzie się festyn integracyjny z okazji Dnia Dziecka. Impreza odbędzie się pod hasłem: "Jesteśmy wśród Was - Bawimy się razem". W programie: zabawa dla dzieci z animatorem, 10 stanowisk sportowo - rekreacyjnych, malowanie twarzy, skręcanie baloników, pyszne ciasta, lody, występ wychowanków SOSW, kiermasz rękodzieła wychowanków SOSW, dmuchane zjeżdżalnie oraz dodatkowe atrakcje proponowane przez Auto Miras oraz OKiS w Żukowie. Na zakończenie o godz. 17.00 zaplanowano koncert Majki Jeżowskiej.

XIV Festyn Rodzinny w Klukowej Hucie

W niedzielę o godz. 14 rozpocznie się XIV Festyn Rodzinny w Klukowej Hucie. W programie m.in. kącik przedszkolaka, konkursy dla dzieci i ich rodziców, występy artystyczne, finał konkursu "Ja też mam talent", pokazy straży pożarnej i dmuchane zjeżdżalnie.

Zlot motocyklowy w Sierakowicach

W niedzielę w Sierakowicach odbędzie się Zlot Motocyklowy. Jego uczestnicy spotkają się o godz. 14.30 na parkingu w Sierakowicach, następnie zrobią dwa okrążenia wokół Sierakowic. Jak podkreślają organizatorzy, pojemność silników nie ma znaczenia. Im więcej uczestników, tym lepiej.

Rodzinna zabawa z okazji Dnia Dziecka i Dnia Rodzicielstwa Zastępczego

W niedzielę o godzinie 16 w Kartuskim Centrum Kultury odbędą się obchody Dnia Dziecka i Dnia Rodzicielstwa Zastępczego. W programie: bajka "Pchła Szachrajka w Kartuzach", smakołyki dla wszystkich, animacje teatralne dla dzieci, malowanie koszulek, konkursy z nagrodami i wesołe miasteczko w Parku Solidarności.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.