Matylda Cybula - kartuski młody talent jeździecki

czwartek, 25 maja 2017 r., 08:55
fot. AL

Kiedy miała pięć lat po raz pierwszy wsiadła na kuca. Zakochała się w koniach i jeździectwie. Początkowo sposób na rekreację i spędzanie wolnego czasu, przerodził się w pasję i sposób na życie. Od czterech lat trenuje jeździectwo. Jej talent, ciężka praca, regularne treningi zaowocowały sukcesami na zawodach. W tym roku została powołana do kadry wojewódzkiej. W miniony weekend wygrała eliminacje do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Ujeżdżaniu Koni. Mowa o niespełna 13-letniej Matyldzie Cybuli z Dzierżążna.

Matylda Cybula jest uczennicą pierwszej klasy Katolickiego Gimnazjum w Kartuzach. W październiku skończy 13 lat. Od czterech lat trenuje jeździectwo. W koniach zakochała się jednak dużo wcześniej.

- Kiedy miałam pięć lat z rodzicami pojechałam na wakacje do ośrodka, przy którym była stajnia. Tam pierwszy raz wsiadłam na kuca. Bardzo mi się to spodobało. Chciałam jeździć na koniu. W naszym regionie trudno było wówczas znaleźć stajnię, w której można byłoby pojeździć na kucyku. - opowiada Matylda.

- Początkowo jeździłam na koniu rekreacyjnie. Jeździectwem na poważnie zaczęłam interesować się dopiero dwa lata temu, kiedy zajęłam trzecie miejsce na Mistrzostwach Pomorza w Ujeżdżaniu na Kucach - dodaje.

Matylda od samego początku trenuje pod okiem Anny Skrzeszewskiej-Walter w Klubie AS Dream w Łapinie. Na treningi poświęca godzinę cztery-pięć razy w tygodniu. Przed zawodami trenuje codziennie. Talent Matyldy, ciężkie, regularne treningi zaowocowały kolejnym sukcesem. W tym roku Matylda została powołana do kadry wojewódzkiej. W miniony weekend wygrała z kolei Mistrzostwa Regionu I Juniorów Młodszych w Ujeżdżaniu, które jednocześnie były eliminacjami do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Ujeżdżaniu.

- Wygrałam na koniu Bessie, którego właścicielką jest Natalia Szpulecka. Jest to dla mnie ogromny sukces. Cieszę się, że mogę realizować swoją największą pasję, jaką jest jeździectwo. Częste treningi, przygotowanie do zawodów ciężko pogodzić z nauką, ale mam to szczęście, że moja szkoła wspiera mnie w mojej pasji - podkreśla Matylda.

Dodajmy, że poza Matyldą Cybulą, w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Ujeżdżaniu wystartuje też jej klubowa koleżanka - Emilia Jackowska z Banina. Zawody odbędą się w lipcu.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.