Poznaliśmy najlepszych kaszubskich recytatorów - 46. Finał Konkursu Rodno Mowa

niedziela, 28 maja 2017 r., 16:27
fot. MD-Z

Już po raz 46. w Chmielnie odbył się Finał Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej "Rodno Mowa". O miano najlepszych mistrzów słowa mówionego rywalizowało 46 osób.

Dwudniowy finał konkursu rozpoczęto w sobotę. Do Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie przybyło 46 recytatorów, którzy zwyciężyli w eliminacjach powiatowych, gminnych i szkolnych w swoich regionach. W sobotę uczestnicy prezentowali się przed komisją. W tegorocznej edycji zasiedli w niej ks. prof. Jan Walkusz - przewodniczący, Zbigniew Jakowski, Tomasz Fopke, Dariusz Majkowski oraz Karolina Keler. Jury brało pod uwagę takie elementy występu jak dobór repertuaru, interpretacja utworów, kultura słowa oraz ogólny wyraz artystyczny prezentacji. Pierwszego dnia uczestnicy konkursu mogli też wziąć udział w warsztatach tradycyjnego rzemiosła. Wieczór natomiast upłynął im na spotkaniu z literatem kaszubskim ks. prof. Janem Walkuszem.

Wyniki konkursu ogłoszono podczas uroczystej akademii w niedzielne popołudnie. Poprzedziła ją uroczysta msza św. z kaszubską liturgią słowa w kościele pw. św. Piotra i Pawła.

Wyniki 46. konkursu Rodno Mowa:

Recytatorzy z przedszkoli i zerówek:

I miejsce - Jarosław Bisewski
II miejsce - Łucja Reiter
III miejsce - Witosława Dziemińska
Wyróżnienie - Dominika Reiter

Recytatorzy z klas I-III szkół podstawowych:

I miejsce - Oskar Treder
II miejsce - Martyna Kosińska
III miejsce - Martyna Prądzyńska
Wyróżnienie - Aniela Makurat

Recytatorzy z klas IV-VI szkół podstawowych:

I miejsce - Agata Leliwa Piechowska
II miejsce - Julia Dzięgielewska
III miejsce - Agnieszka Laska
Wyróżnienie - Marta Melibruda

Recytatorzy z gimnazjów:

I miejsce - Aleksandra Pilarska
II miejsce - Sławina Etmańska
III miejsce - Natalia Kiedrowska
Wyróżnienie - Patrycja Kreft


Recytatorzy ze szkół ponadgimnazjalnych:

I miejsce - Marta Lidzbarska
II miejsce - Rozalia Głombiowska
III miejsce - Sylwia Hapka
Wyróżnienie - Aleksandra Wenta

Recytatorzy dorośli:

I miejsce - Anna Gliszczyńska

Podczas konkursu przyznano też nagrody specjalne.

Nagrodę Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Kaszubskiego "Remusowi Dresze" za najpiękniejszą interpretację poezji kaszubskiej otrzymała Anna Gliszczyńska.

Nagrodę wójta gminy Szemud za najlepszą recytację utworu Alojzego Nagla zdobyła Marta Melibruda.

Nagrodę ufundowaną przez malarkę Krystynę Malek za najlepszą recytację utworu o tematyce religijnej otrzymała Agata Domaszk.

Nagrodę Koła ZK-P i klubu Remusowy Krąg z Borzestowa za najlepszą recytację fragmentu utworu Aleksandra Majkowskiego "Życie i przygody Remusa" zdobyła Marta Lidzbarska.

Nagrody dla najmłodszej i najmłodszego recytatora ufundowane przez Prezes ZK-P oddział Chmielno i wójta gminy Chmielno otrzymali Dominika Reiter i Jarosław Bisewski.

Wśród uczestników rozlosowano też dodatkową nagrodę specjalną - pobyt w Kompleksie Wypoczynkowym "Wichrowe Wzgórze" w Chmielnie ufundowany przez Marię i Andrzeja Kostuchów - wygrała go Milena Koska.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.