Młodzież w świecie książek - za nami XVI Targi Kultury i Nauki w Kartuzach

środa, 31 maja 2017 r., 18:59
fot. MD-Z

Już po raz szesnasty w Kartuzach odbyły się Targi Kultury i Nauki dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i nie tylko. Hasłem przewodnim tegorocznej imprezy były książki. Młodzież zaprosiła do świata Harry'ego Pottera, Małego Księcia, Romea i Julii czy Krzyżaków.

Najpierw na Rynku, następnie w Parku Solidarności bawiono się, integrowano i edukowano na kolejnej edycji Targów Kultura i Nauka. Uczestniczy w nich młodzież z wszystkich szkół ponadgimnazjalnych powiatu kartuskiego. Każda edycja wydarzenia ma inne hasło przewodnie. Przez lata targi poświęcane były m.in. królowej nauk matematyce, epokom literackim czy naukom przyrodniczym.

- Spotykamy się na targach już po raz szesnasty, w tegorocznych uczestniczą młodzi ludzie, których nie było na świecie, gdy organizowaliśmy pierwszą imprezę. To jest niesamowite. Tematem przewodnim tej edycji jest literatura. Skupiliśmy się na książkach i promocji czytelnictwa. Każda ze szkół przygotowała stoisko związane z wybraną książką bądź historią literatury - mówiła Anna Dereń, dyrektor Centrum Inicjatyw Edukacyjnych w Kartuzach, które organizowało tragi.

Targi rozpoczęto od spotkania na Rynku. Zebrana tam młodzież trzykrotnie odczytała fragment "Pana Tadeusza" opowiadający o polonezie, a następnie tanecznym krokiem ruszyła do Parku Solidarności. Tam odbyła się główna część imprezy. O większość atrakcji zadbała sama młodzież - prezentowano je na poszczególnych stoiskach szkół. Były gry, konkursy, pokaz tańca z ogniem czy malowanie twarzy.

Uczestnicy targów mieli okazję m.in. obejrzeć makietę kamienicy z "Lalki" B. Prusa, poznać skarby średniowiecznego rycerza na podstawie "Pieśni o Rolandzie", zobaczyć wystawę związaną z rycerstwem. Zebrani mogli też wysłuchać koncertu poezji śpiewanej. Na targach zaprezentowano też opowieść o Albercie, którą stworzyli wspólnie uczniowie wszystkich szkół.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.