Żukowo. II Gminny Konkurs Wiedzy o 66. Kaszubskim Pułku Piechoty

środa, 31 maja 2017 r., 19:01
fot. nadesłane

W poniedziałek w Parafialnej Szkole Podstawowej im. św. Franciszka z Asyżu w Żukowie odbył się II Gminny Konkurs Wiedzy o 66. Kaszubskim Pułku Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Obejmował uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Uczestnicy musieli wykazać się swoją wiedzą, pisząc trudne testy związane z historią wspomnianego pułku.

Komisja przyznała następujące miejsca:

W kat.szkołu podstwowe:
1. m. Maksymilian Ossowski z PSP w Żukowie
1. m. Bartłomiej Pruszuński z SP w Przyjaźni
2. m. nie przyznano
3. m. Aleksander Kostrzewski z SP w Leźnie

W kat. gimnazja:
1. m. Marzena Krapkowska Gimnazjum. nr 2 w Żukowie
2. m. Roksana Chorążewicz Gimnazjum. nr 2 w Żukowie
2. m. Aneta Bundt Gimnazjum. nr 2 w Żukowie
3. m. Marta Mąka Gimnazjum. w Leźnie

Przewodniczącym Komisji był Marian Hirsz, autor niedawno wydanej książki pt. "Nieustraszeni" o 66. Kaszubskim Pułku Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, znakomity znawca tematu. ZKP reprezentowała Krystyna Rogalewska. Trzecim członkiem komisji był nauczyciel historii z PSP w Żukowie.

Nagrody i dyplomy uczniowie otrzymają w Żukowie dnia 18 czerwca br. podczas uroczystości związanych z obchodami o 66. Kaszubskim Pułku Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego m. in. nadaniem imienia pułku rondu przy ul. Armii Krajowej w kierunku Pępowa.

Nagrody fundują: proboszcz parafii WNMP w Żukowie, burmistrz gminy oraz ZKP o/ Żukowo.

Wśród pytań pojawiły się również takie: Kiedy kaszubski pułk wyruszył na front wojny polsko - bolszewickiej? Podaj datę. Co robili Chińczycy w Horodcu? Na obszarze jakich krain geograficznych walczył kaszubski pułk? Kto napisał słowa pułkowego hymnu, a kto muzykę? Pytań było sporo. Pochwalić trzeba dobre przygotowanie uczestników i wkład pracy nauczycieli - opiekunów.

nadesłane/Krystyna Rogalewska

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.