Zastosowanie gwoździarki do prac w ogrodzie

piątek, 2 czerwca 2017 r., 09:42
fot. nadesłane

Wiosną spiętrzenie prac w ogrodzie jest bardzo duże, trzeba przyciąć rośliny, zasilić ziemię nawozem, wygrabić trawę i wreszcie odnowić elementy małej architektury.

Pergole i trejaże

To od ich przeglądu należy zacząć prace konserwatorskie przy elementach małej architektury. Najlepiej zrobić to jeszcze nim posadzone przy nich rośliny pokryją się liśćmi. Łatwiej będzie wtedy zobaczyć obluzowane listewki, brakujące elementy lub ocenić, czy konstrukcja wymaga impregnacji lub malowania. Ewentualne prace trzeba wykonać jak najszybciej, nim rośliny zaczną wegetację, zastosowanie środków chemicznych może mieć na nie negatywny wpływ.

Ogrodzenie

Oczywiście trzeba ocenić jego stan, ale prace można odłożyć na późniejszy czas, pod warunkiem, że nie jest obsadzone żywopłotem lub innymi krzewami. Co prawda zasłonią uszkodzenia, ale na jesień będą one znacznie większe, więc lepiej reagować od razu.

Ogrodzenia metalowe co kilka lat wymagają malowania, by ładnie się prezentowały. W tym celu należy usunąć stare powłoki lakieru, dokładnie oczyścić wszystkie elementy (najlepiej przy pomocy szlifierki), zabezpieczyć przed korozją i pomalować lakierem do metalu.

Kontrolując stan ogrodzenia drewnianego należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego zabezpieczenie impregnacyjne chroniące przed wilgocią. Oferowane przez producentów elementy są zaimpregnowane ciśnieniowo, co chroni drewno przez kilka lat. Potem powłokę trzeba odświeżyć i pokryć nowym lakierem. W płotach sztachetowych trzeba sprawdzić mocowanie poszczególnych elementów, po zimie mogły się obluzować, trzeba wtedy wbić kilka dodatkowych gwoździ.

Podobnych zabiegów wymaga nie tylko ogrodzenie ogrodu, ale wszystkie płotki i palisady znajdujące się w ogrodzie.

Altanka ogrodowa

Najczęściej to ona wymaga najwięcej prac, ale można wykonać je później, kiedy wszystkie pozostałe zabiegi pielęgnacyjne zostały już wykonane.

Zacząć trzeba od porządków, czyli usunięcia kurzu, pajęczyn, umycia okien (jeżeli są) i wszystkich innych elementów. Bardzo dokładnie trzeba sprawdzić dach i jego pokrycie. Może okazać się, że niektórych miejscach przecieka, trzeba wtedy wykonać konieczne naprawy.

Wiele prac w ogrodzie, zwłaszcza związanych z małą architekturą, wymaga wbijania dużej ilości gwoździ. To nie tylko czasochłonne, ale często także bolesne zajęcie. Prace może przyśpieszyć wykorzystanie nawet stosunkowo prostej gwoździarki. Na rynku coraz więcej dostępnych jest urządzeń tego typu dla majsterkowiczów, w rozsądnych cenach. Do prac w ogrodzie najlepiej kupić gwoździarkę akumulatorową lub gazową, które są mobilne i nie wymagają stałego zasilania. Szczegółowe porównania gwoździarek wraz ze szczegółowymi opisami oraz zastosowaniami znajdziecie chociażby na centrumgwozdzi.pl.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.