Kartuscy Piłsudczycy zapraszają na szkolenia patriotyczne

środa, 7 czerwca 2017 r., 15:44
fot. nadesłane

Kartuski oddział Związku Piłsudczyków działa coraz prężniej. Przyjmuje kolejnych członków, ma już swoją stronę internetową i prowadzi cykl szkolenia patriotyczno-obronnego. Chętni wciąż mogą się na nie zapisać.

Przypomnijmy, że dzięki inicjatywie kartuskiego oddziału Kaszubko-Pomorskiego Związku Piłsudczyków RP, 3 maja podczas obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji w Kartuzach odsłonięto tabliczkę z nową nazwą parku przy poczcie. Nadano mu imię 66 Kaszubskiego Pułku Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Było to symboliczne zwieńczenie pierwszego z dwóch etapów planu budowy pomnika marszałka, który stanie właśnie tam.

Piłsudczycy pod koniec kwietnia spotkali się z rzeźbiarzem Stanisławem Szwechowiczem, który wykonywał pomniki m.in. Marszałka Piłsudskiego, Antoniego Abrahama i Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni, generała Józefa Hallera w Pucku i Władysławowie czy św. Jana Pawła II. Przedstawiciele zarządu oddziału podpisali z wykonawcą umowę wstępną na wykonanie pomnika w 2018 roku, w 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Warto dodać, że prezes oddziału Tomasz Kocent wraz z delegacją zarządu krajowego udał się do Wilna na obchody 82. rocznicy śmierci marszałka. Odwiedził m.in. cmentarz na Rossie, gdzie pochowana jest matka Piłsudskiego i jego serce oraz Zułów, miejscowość, w której się urodził. Przywiózł stamtąd symboliczną garść ziemi i kamień z resztek fundamentów domu rodzinnego "Ziuka", które posłużą przy wmurowaniu kamienia węgielnego pod pomnik.

Piłsudczycy mają też własną stronę internetową oddziału, którą stworzył ppor. ZPRP Marek Wiśniewski - www.pilsudczycykaszuby.pl, za jej pośrednictwem można m.in. śledzić bieżące wydarzenia z życia oddziału.

Od kilku miesięcy kartuscy Piłsudczycy prowadzą cykl szkolenia patriotyczno-obronnego. Zajęcia odbywały się w kwietniu i maju, kolejne zaplanowano na czerwiec.

- Cieszą się one coraz większym zainteresowaniem. Tym razem wzięliśmy udział w profesjonalnym szkoleniu z budowy i posługiwania się bronią, prowadzonym, przez certyfikowanego instruktora, w jednym z ośrodków szkoleniowych w Gdańsku. W drugiej części szkolenia uczestnicy przemieścili się na strzelnicę w Kolbudach, gdzie odbyło się szkolenie praktyczne i strzelanie z broni palnej Glock, Glauberyt oraz AK 47 czyli popularny kałasznikow. Już teraz zapraszamy osoby zainteresowane, na kolejne tego typu szkolenie, w sobotę 10 czerwca - informuje Tomasz Kocent prezes oddziału.

Kolejne zajęcia ze strzelania w Garczynie, połączone z ćwiczeniami z musztry i zajęciami w terenie, z noclegiem w ośrodku, dla chętnych zaplanowano na 24 czerwca. Osoby zainteresowane szkoleniem z budowy i posługiwania się bronią oraz strzelania z broni palnej Glock, Glauberyt, AK47, w sobotę 10 czerwca proszone są o kontakt: z komendantem szkolenia - Kamilem Mieloszykiem (tel. 501154998, e-mail: kmieloszyk@wp.pl), jego zastępcą Dariuszem Celińskim (tel. 605989996, e-mail: celinski.darek@op.pl) lub prezesem oddziału Tomaszem Kocentem (tel. 664465531, e-mail: doc.grisz@wp.pl).

Piłsudczycy mają bardzo ambitne plany na najbliższe miesiące.

- Przymierzamy się m.in. do powołania Komitetu Honorowego Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kartuzach. Będziemy również chcieli symbolicznie uczcić w Kartuzach Święto Wojska Polskiego i 97 Rocznicę Bitwy Warszawskiej, polskiego zwycięstwa nad bolszewikami 15 sierpnia 1920 roku. Powoli zbliża się też I rocznica powołania Oddziału Kaszubsko-Pomorskiego w Kartuzach, 15 września. Planujemy na tą okoliczność uroczyste posiedzenie z ciekawymi gośćmi - informuje Tomasz Kocent.

MD-Z
Info: Tomasz Kocent

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.