Żukowo. Biała sobota z darmowymi badaniami i poradami medycznymi

sobota, 10 czerwca 2017 r., 21:17
fot. Longina Templin

Przez trzy godziny podczas Festynu Zdrowotnego, który zorganizował żukowski SPZOZ, można było skorzystać z darmowych badań medycznych. Obejmowały one m. in. ciśnienie tętnicze, pomiar poziomu glukozy w surowicy, poziom tlenku węgla w powietrzu wydychanym oraz badania ilości tkanki podskórnej w organizmie. Podczas białej soboty wykonano ponad 540 różnych badań.

Po raz pierwszy Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Żukowie zaprosił mieszkańców na Festyn Zdrowotny w 2014 r. z okazji 15-lecia swojego istnienia. W kolejnych latach białe soboty odbywały się w Baninie, Chwaszczynie i Żukowie. Było to już szóste spotkanie z pacjentami, które ma na celu zachęcić ich do dbałości o własne zdrowie.

W sobotnie przedpołudnie była też okazja skorzystać z badań, na które pacjenci wcześniej się zapisali. Dotyczyło to badań ultrasonograficznych tarczycy, słuchu, konsultacji dermatologicznych i porad dietetyka oraz psychologa.

- Są pacjenci, którzy robią badania sporadycznie, odsuwają je na inny termin, czasami lekceważą, bądź uznają, że są zdrowi. Na przykład nadciśnienie tętnicze jest taką chorobą, która nie boli. Może ona siać spustoszenie w organizmie i bez pomiarów nie mamy szansy stwierdzić, czy jesteśmy w grupie zagrożonej albo chorej. Co do pomiaru poziomu glukozy w surowicy jest tak, że pacjenci, którzy wiedzą, że mają zaburzenia poziomu glukozy w surowicy, posiadają glukometry. Nie w każdym jednak domu jest taki aparat. Są osoby, które nie zawsze decydują się na badania na własne życzenie, a dzisiaj jest to możliwe dla wszystkich, którzy biorą udział w naszym festynie - stwierdziła Joanna Komorowska, dyrektorka Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Żukowie.

Część badań można bez problemu wykonać w przychodni na co dzień, a podczas białej soboty przeprowadzano i te, które dostępne są np. w poradniach specjalistycznych jako pewna procedura diagnostyczna.

- Przyjechałam z mamą na badania, ale panie obsługujące festyn zaprosiły mnie do udziału, więc z tego skorzystałam. Nie żałuję, że dałam się namówić. Zaliczyłam już badanie ciśnienia, cukru i na plamkę żółtą. Cieszę się, bo wyniki są w porządku - powiedziała nam Agnieszka Malik.

Elżbieta Cielniak skorzystała z białej soboty przez przypadek. - Do przychodni wybrałam się dzisiaj do reumatologa. Zauważyłam plakat reklamujący Festyn Zdrowotny i dałam się skusić temu zaproszeniu. Zawsze jestem podatna na takie informacje. Badanie cukru, ciśnienia, naukę samobadania piersi i poziom tkanki tłuszczową mam już za sobą. Biała sobota jest świetnym pomysłem i warto z niej skorzystać - uznała nasza rozmówczyni.

Festyn był specyficzną "ścieżką zdrowia" pozwalającą skorzystać z wielu badań w krótkim czasie, wraz z tymi, które zazwyczaj są na skierowanie. To prezent od żukowskiego SP ZOZ dla mieszkańców.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.