Jest akt oskarżenia ws. śmiertelnego wypadku w ubojni w Niestępowie

wtorek, 13 czerwca 2017 r., 12:25
fot. archiwum

Kartuska prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko dwóm osobom w sprawie śmiertelnego wypadku w ubojni drobiu w Niestępowie. Podczas pracy zginęła wówczas 42-letnia obywatelka Ukrainy.

W stan oskarżenia kartuscy śledczy postawili dwie osoby - właściciela ubojni oraz producenta maszyny.

- Prokurator skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko Jerzemu K. - właścicielowi ubojni oraz Markowi F. - producentowi maszyny. Jerzego K. oskarżył o to, że nieumyślnie naraził na niebezpieczeństwo pracownicę, w następstwie czego nieumyślnie spowodował skutek w postaci śmierci 42-letniej obywatelki Ukrainy. Z kolei Marka F. oskarżył o to, że zamontował i dopuścił do użytkowania na terenie ubojni maszynę niespełniającą wymagań w zakresie osłonięcia miejsc niebezpiecznych w maszynie - informuje Marek Kopczyński, Prokurator Rejonowy w Kartuzach.

Czyn, o który są oskarżeni mężczyźni, zagrożony jest karą pozbawienia wolności do lat pięciu.

Przypomnijmy, że do wypadku przy pracy, wskutek którego śmierć poniosła 42-letnia obywatelka Ukrainy, doszło 9 sierpnia 2016 roku w ubojni drobiu w Niestępowie. Z ustaleń Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku, który tuż po zdarzeniu przeprowadził kontrolę w zakładzie, wynika, że bezpośrednią przyczyną tragicznego w skutkach wypadku było to, że maszyna, do której dostęp miała Ukrainka, nie była zabezpieczona wymaganą osłoną, a kobieta włożyła rękę w niebezpieczne miejsce, przez co została pochwycona przez maszynę.

- Był to przenośnik łańcuchowy, który pochwycił pracownicę, która w wyniku tego zdarzenia poniosła śmierć. Maszyna ta podlega wymaganiom zasadniczym, a brak osłon na elementach ruchomych w zasięgu kończyn pracownika był widoczny. Wskazuje to na naruszenie kodeksu pracy, który stanowi, że niedopuszczalne jest wyposażenie stanowisk pracy w maszyny i inne urządzenia techniczne, które nie spełniają wymagań dotyczących oceny zgodności określonych w odrębnych przepisach - podkreślał Okręgowy Inspektorat Pracy w Gdańsku.

Do sprawy wrócimy.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.