Zaplanuj czas w długi weekend - zawody strażackie, sobótkowe zwyczaje, wystawy i festyny

środa, 14 czerwca 2017 r., 13:35
fot. MD-Z

Czerwcowy długi weekend upłynie pod znakiem rodzinnych festynów w Egiertowie i Warzenku, zabawy sobótkowej w Zgorzałem i zawodów strażackich w Chmielnie. Na Rynku w Kartuzach odbędzie się kolejny plener artystyczny, a w refektarzu wystawa. Nie zabraknie tez uroczystości o charakterze patriotycznym - w piątek odbędą się obchody 110 rocznicy urodzin Karola Kreffta, a w niedzielę - poświęcone pamięci 66. Kaszubskiego Pułku Piechoty.

Piątek

Obchody 110 rocznicy urodzin Kaszubskiego Króla - Karola Kreffta
W piątek, 16 czerwca w Żukowie i Chmielnie odbędą się obchody 110 rocznicy urodzin Karola Kreffta. Uroczystości rozpoczną się o godz. 15 od złożenia kwiatów na grobie Karola Kreffty w Żukowie. Następnie o godz. 16 w Centrum Informacji Turystycznej w Chmielnie otwarta zostanie wystawa fotograficzna "W obiektywie". O godz. 16.30 odbędzie się spotkanie wokół postaci Karola Kreffta. W programie m.in. wystąpienie "Młodi Kaszebi o Karolu Kreffcie", projekcja filmu dokumentalnego "Król" z 1995 roku oraz promocja książki "Król Kaszubów - Karol Krefft".

Sobota

Kartuski Plener Artystyczny z pokazem płonących rzeźb
Jeśli dopisze pogoda, w sobotę po raz drugi sztuka opanuje centrum Kartuz. Na Rynku odbędzie się kolejny plener artystyczny. Swoje dzieła zaprezentuje kartuzianom Czesław Podleśny, artysta z Gdańska. Pokaże swoje rzeźby, a o godz. 22 odbędzie się specjalne widowisko, podczas którego dzieła zapłoną.

Wernisaż wystawy grafiki Katarzyny Łukasik w Galerii Refektarz
Kartuska Galeria Refektarz zaprasza w sobotę o godz. 19 na wernisaż wystawy Katarzyny Łukasik. Artystka zajmuje się szeroko pojętą fotografią, grafiką warsztatową i scenografią filmową. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. W latach 1996-1998 studiowała na Wydziale Edukacji Wizualnej, a w latach 1998-2002 na Wydziale Grafiki i Malarstwa. Od 2012 roku związana jest z gdańską ASP, gdzie prowadzi pracownię Serigrafii na Wydziale Grafiki.

Sobótki w Zgorzałem
W sobotę o godz. 19 w Zgorzałem odbędzie się piknik pod hasłem " Tradycyjne obrzędy Nocy Świętojańskiej". W programie: rozpalenie ogniska, konkurs na najładniejszy wianek, puszczanie wianków na wodę, degustacja produktów kaszubskich i pieczenie kiełbasek oraz zabawa do północy z Piotrem Szycą z Radia Kaszebe.

Niedziela

Dzień Pamięci 66. Kaszubskiego Pułku Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego
W niedzielę o godz. 10.30 w Żukowie odbędą się uroczystości poświęcone 66 Kaszubskiemu Pułkowi Piechoty. Uroczystości rozpoczną się przy rondzie na ul. Armii Krajowej, któremu nadane zostanie imię 66. Kaszubskiego Pułku Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. O godz. 11.30 w żukowskim kościel pw. WNMP odprawiona zostanie uroczysta msza św. w intencji żołnierzy kaszubskiego pułku z ceremoniałem wojskowym. Po niej uczestnicy obchodów przejdą na plac przy kościele św. Jana. Tam na placu przykościelnym odsłonięta zostanie tablica poświęcona wywózce Kaszubów na Sybir, złożone zostaną kwiaty i nastąpi zakończenie konkursu wiedzy o 66 Kaszubskim Pułku Piechoty.

Festyn "Sprawni inaczej są obok nas" w Egiertowie
W niedzielę o godz. 13 na boisku szkolnym w Egiertowie odbędzie się festyn pod hasłem "Sprawni inaczej są obok nas". Na dzieci czekać będą takie atrakcje jak dmuchana zjeżdżalnia i zamek, basen z piłeczkami, rowerowe gokarty, trampolina i przejażdżki kucykami. Podczas tegorocznej edycji wystąpi zespół Mali Hopowianie.

Piknik Rodzinny w Warzenku
W niedzielę o godz. 14 na terenie ośrodka turystycznego w Warzenku odbędzie się festyn rodzinny. W programie m.in. animacje dla dzieci, konkursy i zabawy dla dzieci i dorosłych, odwiedziny strażaków i słodkie niespodzianki dla dzieci od pań z KGW.

Zawody sportowo-pożarnicze w Chmielnie
W niedzielę o godz. 14 na stadionie gminnym w Chmielnie odbędą się gminne zawody sportowo-pożarnicze. Druhowie z jednostek OSP z terenu gminy zmierzą się z takimi konkurencjami jak musztra, sztafeta oraz ćwiczenia alarmowo - bojowe. Tradycyjnie nie zabraknie też pysznej strażackiej grochówki.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.