Uczniowie sierakowickiego ZSP zwyciężyli w ogólnopolskim konkursie "Deutsch Hat Klasse"

sobota, 17 czerwca 2017 r., 10:02
fot. nadesłane

Grupa uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach odniosła sukces w ogólnopolskim konkursie "Deutsch hat Klasse" organizowanym przez Goethe Institut. W jego ramach młodzież sama odmieniła wygląd swojej sali do języka niemieckiego. Ciężka praca uczniów dała wspaniałe efekty - na 96 szkół z całej Polski, które wzięły udział w projekcie, sierakowicki ZSP okazał się najlepszy.

Zadaniem uczestników konkursu było wprowadzenie zmian w sali do nauki języka niemieckiego, które sprawią, że przebywający w niej uczniowie i nauczyciele będą czuć się komfortowo, a aranżacja klasy ułatwi naukę języka niemieckiego. Zespół "Deutsch hat Klasse" z ZSP w Sierakowicach wraz z nauczycielką języka niemieckiego, Martą Młyńską poświęcił ferie zimowe. Prace trwały przez prawie dwa tygodnie. Część grupy zajęła się przygotowaniem sali, pozostałe w tym czasie tworzyły plakaty i pomoce dydaktyczne oraz dekoracje. Wysiłek przyniósł wspaniałe efekty. Sala zmieniła się nie do poznania, a pod koniec marca okazało się, że drużyna z Sierakowic znalazła się w gronie czterech najlepszych szkół w Polsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych.

31 maja uczestniczki konkursu wyruszyły na wycieczkę do Warszawy na uroczysta galę i podsumowanie projektu organizowanego przez Goethe Institut w Warszawie. Dzięki organizatorowi - Goethe Instytut, który pokrył wszystkie koszty wyjazdu, grupa projektowa mogła zwiedzić najpiękniejsze zabytki stolicy, podziwiać Stare Miasto Zamek Królewski, kościół św. Anny, zobaczyć Grób Nieznanego Żołnierza, spędzić kilka godzin w Łazienkach Warszawskich, czy podziwiać widok na miasto z ostatniego piętra Pałacu Kultury i Nauki, wziąć udział w grze miejskiej i wykazać się logicznym myśleniem i sprytem podczas zabawy w escape roomie.

Gala finałowa konkursu odbyła się 1 czerwca w Kinie "Kinoteka" w Pałacu Kultury i Nauki. W jej trakcie podsumowano cały rok pracy nad projektem "Deutsch hat Klasse".  W pałacu sierakowicką grupę przywitali - Rolf Nikel - Ambasador Republiki Federalnej Niemiec, Cornelia Pieper - Kosul Republiki Federalnej Niemiec, Ulrike Würz zastępca Dyrektora Instytutu, dyrektor Działu Językowego oraz Ewa Ostaszewska- koordynator projektu i jej drużyna - Monika Łagowska i Andrzej Pomianowski. 

Spośród wszystkich uczestników konkursu w dwóch kategoriach - gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych wybrano łącznie 10 finalistów. Sierakowicka drużyna okazała się najlepsza w swojej kategorii - zdobyła I miejsce. Nagrodę odebrał cały zespół wraz z dyrektorem Grzegorzem Machola, który podczas swojej przemowy zaznaczył, jak dumny jest z całego zespołu podkreślając, że chcieć znaczy móc.

Uczestniczki projektu nie kryją radości z wygranej.

- Każda z nas była podekscytowana a zarazem smutna, iż kończy się nasza przygoda nad realizacją tego projektu. Nie mogłyśmy się doczekać  momentu ogłoszenia ostatecznych wyników. Gdy w końcu nadeszła ta chwila wszyscy zamilkli i stało się, okazało się, że wygrałyśmy! Przez chwilę nie mogłam uwierzyć w to co się stało, momentalnie zaczęłam płakać ze szczęścia. Gdy wyszłyśmy na scenę i odebrałyśmy główną nagrodę wtedy uświadomiłam sobie, jakie cudowne chwile razem przeżyłyśmy. W tej chwili to był koniec czegoś pięknego, ale zarazem początek innej, nowej historii... - opowiada Karolina Bayer.

- Byłam podekscytowana, że jedziemy do Warszawy i mamy jakąś szansę na wygraną. Wiedziałam, że i tak zaszłyśmy daleko i nawet jak nie wygramy to zostanie nam sala i piękne wspomnienia. Przed galą nie było, aż tak wielkiego stresu, lecz radość z tego, że tam jesteśmy. Największy stres, niepewność towarzyszyły wtedy, gdy Pani powiedziała, że czas na przyznanie nagród dla szkół ponadgimnazjalnych. Gdy wyczytała nazwę naszej miejscowości poczułam wielką radość, ulgę, wzruszenie, miałam ochotę krzyczeć ze szczęścia - relacjonuje Daria Ciszkowska.

- To jest moje największe osiągnięcie szkolne. Każda z nas indywidualnie, podczas trwania projektu wyniosła jakąś cenną naukę, która będzie jej towarzyszyć przez całe życie. Ja nauczyłam się myśleć pozytywnie, szanować zdanie innych i nie wątpić w siebie. Na gali dopuszczałam do siebie myśli, że możemy zostać jedynie finalistkami (co i tak znaczy bardzo dużo i już było wymarzoną nagrodą), ale nie wątpiłam w to, że wygramy, ponieważ zasłużyłyśmy na nagrodę, bo bardziej zgranej ekipy nigdy w życiu nie widziałam! Gdy przypomnę sobie moment gdy odbierałyśmy nagrodę ciągle mam dreszcze, a zwłaszcza, gdy przypomnę sobie uśmiechy dziewczyn, a zwłaszcza pani Marty bez której większość z nas nigdy nie zobaczyłaby Warszawy. To ona w nas nie wątpiła, zgadzała się na nasze pomysły, zwalniała nas z lekcji, zaganiała i motywowała do pracy, a przede wszystkim zawsze przypominała nam, że ten projekt jest sukcesem nas wszystkich - podkreśla Kamila Młyńska.
 
W ramach nagrody 18-osobowy zespół projektowy "Deutsch hat Klasse" otrzymał wsparcie finansowe na wspólną realizację przedsięwzięcia związanego z językiem niemieckim. Dyrektor szkoły Grzegorz Machola został zaproszony  do udziału w wizycie studyjnej w Niemczech, natomiast nauczycielka języka niemieckiego - Marta Młyńska otrzymała stypendium na udział w kursie doszkalającym organizowanym przez Goethe Institut w Niemczech. Dzięki projektowi cała społeczność szkolna zyskała optymalną salę do bardziej efektywnej nauki języka niemieckiego.     
        
- Warto było! Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom i osobom, które zaangażowały się w pomoc podczas realizacji projektu - podkreślają uczestniczki.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.