Szachiści z SP w Żukowie zagrali w Finale Mistrzostw Polski Szkół Podstawowych w Szachach Drużynowych

czwartek, 15 czerwca 2017 r., 10:31
fot. nadesłane/Sebastian Bekier

Pod koniec maja piątka szachistów ze Szkoły Podstawowej w Żukowie wzięła udział w Finale Mistrzostw Polski Szkół Podstawowych w Szachach Drużynowych, który odbył się w miejscowości Pokrzywna w województwie opolskim.

W mistrzostwach wzięła udział drużyna w składzie: Piotr Bekier, Bartosz Droździk, Oliwier Hirsz, Wiktoria Zwolan oraz Marta Bekier. Zespół dzielnie walczył od pierwszej do ostatniej rundy i zajął XXIII miejsce w stawce 32 drużyn.

- Cztery mecze wygraliśmy, dwa zremisowaliśmy i pięć przegraliśmy. Stawka turnieju była bardzo wyrównana. O końcowej kolejności decydowały minimalne różnice. Na uwagę zasługuje wynik Piotra Bekier, który na I szachownicy zajął wysokie XIII miejsce. Wszystkim szachistom należą się wyrazy uznania. Żeby awansować do Finałów, trzeba było wcześniej wygrać Mistrzostwa Gminy, Mistrzostwa Powiatu, Półfinały Mistrzostw Województwa oraz zająć medalowe miejsce w Finałach Województwa. Dwa lata temu też graliśmy w Finale Mistrzostw Polski, wtedy zajęliśmy XXVIII miejsce - a więc jest postęp! - relacjonuje Ryszard Wicki trener szachistów.

Żukowscy szachiści rozwijają swoje umiejętności między innymi na zajęciach OKIS-owego Kółka Szachowego zorganizowanych przez OKIS Żukowo oraz na szkolnym kółku szachowym. Wyjazd na Mistrzostwa był możliwy dzięki wielkiej życzliwości OKIS Żukowo, który opłacił noclegi i wyżywienie oraz dzięki równie wielkiej pomocy Sebastiana Bekier, który zapewnił dojazd do Pokrzywnej tam i z powrotem a w czasie turnieju opiekował się zawodnikami. Wszystkim wyżej wymienionym należą się serdeczne podziękowania.

Na zakończenie warto dodać o wpływie gry w szachy na rozwój dzieci. A mianowicie gra w szachy: u zdecydowanej większości uczniów przyczynia się do znacznej poprawy wyników w nauce, rozwija logiczne myślenie, pamięć i wyobraźnię, pomaga dzieciom zrozumieć, że tylko poprzez ciężką i systematyczną pracę można osiągnąć założony cel, kształtuje charakter (np. umiejętność odpowiedniego przyjmowania porażek), uczy racjonalnego gospodarowania czasem, odciąga od nie zawsze mądrych gier dostępnych w internecie i na smartfonach, pozwala poznać wielu ciekawych ludzi podczas turniejów i zapewnia doskonałą zabawę!

Nadesłane/ Ryszard Wicki

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.