Kartuzy. Za nami druga odsłona Pleneru Artystycznego - zapłonęły rzeźby Podleśnego

poniedziałek, 19 czerwca 2017 r., 14:12
fot. nadesłane/UM Kartuzy/Piotr Kuchta

W niedzielę kartuskim Rynkiem po raz drugi zawładnęła sztuka. Odbył się tam drugi Kartuski Plener Artystyczny. Tym razem mieszkańcy i turyści podziwiać mogli rzeźby Czesława Podleśnego. Co więcej, chętni sami mogli wczuć się w role twórców i pod okiem mistrza złożyć własne dzieła. Plener zakończono o godz. 22 wyjątkowym widowiskiem - prace Podleśnego zapłonęły.

Podczas drugiej odsłony Kartuskiego Pleneru Artystycznego na Rynku swoje dzieła prezentował artysta o międzynarodowej sławie - Czesław Podleśny z Gdańska. W ramach pleneru już od godz. 14 na Rynku odbywały się warsztaty - chętni pod okiem mistrza mogli stworzyć własne dzieła. Przygotowano też miejsca do gry w szachy i warcaby. Wydarzenie cieszyło się sporym zainteresowaniem zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów.

Plenery, których tego lata będzie łącznie sześć lub siedem, organizuje Klub Literatury i Sztuki im. Grażyny Pytki, działający przy kartuskiej Bibliotece.

- Kolejny plener uważamy za bardzo udany. Jest to nie tylko sukces klubu, ale przede wszystkim samych mieszkańców, którzy przybyli na Rynek i spędzili tam czas. Wieczorem o godzinie 22 na Rynek, by zobaczyć płonące rzeźby przybyło około dwustu osób. Jesteśmy mile zaskoczeni i nadal będziemy uczyć kartuzian aktywnego spędzania czasu i zachęcać do obcowania ze sztuką, udziału w kulturze wysokiej. Chcemy wyjść na zewnątrz z naszymi działaniami, a kartuski Rynek po modernizacji potrzebował też ożywienia. Zależy nam na tym, by jeśli ktoś wybiera się na spacer do centrum, mógł na Rynku zostać na Rynku dłużej i spędzić ciekawie czas - podkreśla Piotr Smoliński, szef klubu.

Współorganizatorami wydarzenia są Bemol Event oraz Fundacja Wspólnota Gdańska wraz z podległą sobie WL4 Przestrzenią Sztuki. Inicjatywę wsparli też prywatni przedsiębiorcy i urząd miejski. Czesław Podleśny jest pomysłodawcą i koordynatorem inicjatywy WL4 Przestrzeń Sztuki.

Plener zakończyło płonące widowisko. Dwie z rzeźb gdańskiego artysty zajęły się ogniem. Kolejne artystyczne spotkanie zaplanowano na Rynku już 7 lipca.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.