Ekogroszek - TAK dla ochrony środowiska

wtorek, 20 czerwca 2017 r., 13:12
fot. nadesłane

Co roku powraca dyskusja na temat wyboru materiału opałowego do ogrzewania domów jednorodzinnych i mieszkań w miejskich, starych kamienicach. Jej przyczyną jest smog, jaki pojawia się nad polskimi miastami i wsiami w okresie od później jesieni do wiosny. Jego przyczyną w głównej mierze jest ogrzewanie budynków mieszkalnych za pomocą opału niskiej jakości, a niekiedy nawet za pomocą śmieci, porąbanych mebli czy starych ubrań.

Dlaczego ważne jest wybieranie wysokiej jakości materiałów opałowych?

Wybieranie wysokiej jakości materiałów opałowych jest istotne z kilku względów. Przede wszystkim przyczyniają się one do pojawiania się oszczędności w domowym budżecie. Ekogroszek, czyli jeden z najpopularniejszych materiałów opałowych bezpiecznych dla środowiska, kosztuje więcej niż węgiel lub miał, jednak tona paliwa wystarcza na znacznie dłuższy czas, gdyż dzięki niej wytwarza się więcej ciepła. Warto podkreślić, że cena ekogroszku jest wyższa niż cena węgla, jednak to ten pierwszy jest w stanie wytworzyć więcej ciepła, co przekłada się na realne oszczędności.

Ponadto ekogroszek sprawdza się w piecach z podajnikami, co ułatwia utrzymywanie stałej, dowolnie wybranej temperatury w pomieszczeniach mieszkalnych i niweluje potrzebę zasypywania pieca co parę godzin. Ekogroszek można nasypać do pieca z podajnikiem raz dziennie bądź raz na kilka dni i ustawić na piecu pożądaną temperaturę. Ogrzewanie domu lub mieszkania ekogroszkiem zmniejsza koszty związane nie tylko z zakupem opału, lecz również z pracami konserwacyjnymi przewodów kominowych. Podczas spalania ekogroszku wytwarza się bowiem o wiele mniej szkodliwych substancji, które osadzają się w kominie, niszcząc go i powodując konieczność jego częstego czyszczenia przez kominiarza. Warto podkreślić, że cena ekogroszku jest wyższa niż cena węgla, jednak to ten pierwszy jest w stanie wytworzyć więcej ciepła, co przekłada się na realne oszczędności.

Z myślą o środowisku

Niski koszt ogrzewania domu nie jest jedynym atutem ekogroszku. Jest to także materiał w pełni bezpieczny dla środowiska. Podczas jego spalania wytwarza się dym niemalże pozbawiony pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10 oraz związków siarki, które w połączeniu z wodą powodują powstawanie kwaśnych deszczy. Również sam zapach dymu wytwarzanego podczas spalania ekogroszku jest znacznie mniej intensywny. Jest to zatem wybór, który gwarantuje równowagę pomiędzy oszczędnościami w domowym budżecie a dbałością o środowisko naturalne i stan czystości powietrza.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.