Pierwszoklasiści znają się na bezpieczeństwie - podsumowanie policyjnego projektu edukacyjnego

wtorek, 20 czerwca 2017 r., 13:20
fot. MD-Z

Dlaczego warto nosić odblaski? Jak się zachować, gdy zaczepia nieznajomy? Jakie trzeba znać numery telefonów? Co trzeba wiedzieć idąc pieszo do szkoły? Gdzie można się bezpiecznie kąpać? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań uzyskało sześć tysięcy pierwszoklasistów, którzy uczestniczyli w projekcie "Uczę się bezpieczeństwa" realizowanym przez Komendę Wojewódzką Policji w Gdańsku. Podsumowano go we wtorek w Kartuskim Centrum Kultury.

Celem projektu "Uczę się bezpieczeństwa" jest poprawa bezpieczeństwa dzieci poprzez edukację w zakresie zapobiegania zagrożeniom z jakimi mogą się spotkać na obecnym etapie życia. Projekt przygotowały funkcjonariuszki Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, a jego partnerami byli Wojewoda Pomorski i Fundacja Lotos.

Podczas uroczystego podsumowania projektu, w którym uczestniczyli m.in. wojewoda Dariusz Drelich, Krzysztof Kozelan, I zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku, Piotr Socha, zastępca komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, komendanci KPP z Kartuz i Sztumu oraz funkcjonariusze wydziałów profilaktyki z Kartuz i Gdańska, a także pierwszoklasiści i dyrektorzy szkół, przedstawiono jego główne założenia i efekty.

- Nie bez powodu spotykamy się tuż przed rozpoczęciem wakacji. Możemy być spokojni, że podczas tych wakacji dzieci uczestniczące w projekcie będą dobrze do nich przygotowane i wyedukowane. Mam nadzieję, że będziecie też pomagać i służyć radami waszym rówieśnikom. Wiecie, jak reagować na zagrożenia, jak się przed nimi ustrzec i jakich zasad należy przestrzegać. Wiedza, jaką zdobyliście przyda się nie tylko podczas wakacji, ale też w domu i w szkole - mówił do dzieci wojewoda Dariusz Drelich.

- Projekt, który rozpoczęliśmy we wrześniu obejmował szereg dziedzin i skierowany był do uczniów klas pierwszych. Przed nami wakacje i będzie to jeden z pierwszych sprawdzianów tego, jak przekazana przez policjantów wiedza do dzieci dotarła i jak zostanie wykorzystana w praktyce. Życzę wszystkim dzieciom udanych, ale przede wszystkim bezpiecznych wakacji - mówił Krzysztof Kozelan.

Projekt podzielono na pięć bloków: "Bezpieczny w drodze do szkoły", "Bezpieczny w czasie ferii", "Bezpieczny w domu", "Bezpieczny w sieci" i "Bezpieczny w czasie wakacji". W ciągu roku szkolnego policjanci specjalizujący się w profilaktyce z jednostek miejskich i powiatowych policji całego województwa pomorskiego oraz dzielnicowi spotykali się z dziećmi w szkołach i omawiali z pierwszoklasistami najważniejsze zasady bezpieczeństwa.

Podczas realizacji projektu omówiono m.in. co trzeba wiedzieć, by bezpiecznie dojść pieszo do szkoły, jakie obowiązki ma pasażer samochodu, dlaczego ważne są odblaski, jakie numery telefonów trzeba znać, jakie są bezpieczne miejsca do zabawy. Policjanci wyjaśniali też, jak bezpiecznie korzystać z internetu, jak bezpiecznie zachowywać się w domu czy jak korzystać z urządzeń elektrycznych. Ostatni blok poświęcono wypoczynkowi podczas wakacji.

Projekt pozytywnie oceniają dyrektorzy szkół.

- Chciałam podziękować za piękną i bardzo ważną inicjatywę. Bezpieczeństwo dzieci to dla nauczycieli i rodziców priorytet i sprawa najważniejsza. Ten projekt dał ogromną wiedzę, pozwolił utrwalić nabyte wcześniej wiadomości. Dzieci dowiedziały się, że muszą być czujne wszędzie i w szkole i w domu, a także podczas ferii, wakacji. Dzięki spotkaniom z policjantami dzieci mogły lepiej przyswoić wiedzę i z pewnością bardziej zapadła im w pamięć niż informacje, które przekazują sami wychowawcy - podkreślała Maria Wenta-Barlak, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2.

- Nie przypadkowo policja i straż cieszą się tak wielkim zaufaniem mieszkańców i dzieci. W imieniu wszystkich dyrektorów szkół, nauczycieli, a przede wszystkim uczniów pragnę podziękować policjantom, w szczególnie tym nam bliskim - z Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach, na których możemy liczyć nie tylko przy okazji realizacji projektu, który pięknie wpisał się w nasze programy profilaktyczne i wychowawcze, ale też za całoroczną współpracę - obecność na początku roku szkolnego, na festynach i przy wielu innych okazjach. Bardzo dziękujemy - mówił Dariusz Zelewski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Kartuzach.

Dzięki współpracy z gdańskim liceum plastycznym powstał też projekt postaci Zuzi i Marcela, które towarzyszą dzieciom w edukacji o bezpieczeństwie. Zaprojektowała je Tatiana Kotłowska, uczennica klasy drugiej. Młoda artystka przygotowała też ilustracje, które będą uczyć dzieci, jak bezpiecznie się zachowywać.

Na zakończenie spotkania uczestnicy projektu otrzymali od wojewody i komendanta policji odblaski i daszki do ochrony przed słońcem.

Projekt będzie realizowany również w przyszłym roku szkolnym 2017/2018.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.