Jak wybrać pościel dla dzieci - na co musisz zwrócić uwagę?

piątek, 23 czerwca 2017 r., 10:13
fot. nadesłane

Spokojny sen gwarantuje lepszy nastrój, poprawia koncentrację i zbawiennie wpływa na ogólną kondycję organizmu. Szczególne znaczenie ma w rozwoju dzieci - zarówno najmniejszych, noworodków i niemowlaków, jak i tych starszych, kilkulatków, przedszkolaków czy uczniów. O komforcie snu decyduje wygoda łóżka i materaca, ale równie ważna jest kołdra oraz poduszki, a także pościel, w którą zostają powleczone.

Dla maluszków

W pierwszych miesiącach życia dzieci najwięcej czasu spędzają właśnie w łóżeczku, pościel powinna być więc lekka i delikatna. Najlepiej sprawdzają się te wykonane z bawełny. Bawełna nie uczula ani nie elektryzuje się oraz dobrze przepuszcza powietrze i przewodzi ciepło, zapewniając stałą temperaturę. Jest materiałem naturalnym i miękkim w dotyku, ale wytrzymałym - nie rozciąga się i nie niszczy pod wpływem prania w wysokich temperaturach. Dobrze wchłania również wilgoć (a więc ewentualny pot). Wybierając pościel tego typu, należy zwrócić uwagę, czy wykonana została z czystej bawełny, bez żadnych sztucznych domieszek.

Pościel dla dzieci powinna być zapinana na zamek lub zakładki (guziki mogłyby uwierać maluszka) oraz obszyta wytrzymałym szwem, który się nie strzępi. W sklepach dostępne są różnorodne kolory i wzory poszewek pościelowych, najlepiej jednak wybrać te w jasnych, jednolitych barwach - bywa, że środki chemiczne używane do farbowania materiałów uczulają wrażliwsze dzieci. Do kompletu pościeli warto dokupić ochraniacz, który osłania szczebelki łóżeczka. Przed pierwszym użyciem poszewki należy wyprać.

Dla starszaków

Kiedy dzieci podrastają i nie potrzebują już tak dużych ilości snu jak wcześniej, przestają chętnie kłaść się do łóżka. Pomocą dla rodziców bywa wtedy właśnie pościel - miękka i delikatna, ale przede wszystkim pokryta kolorowymi nadrukami z ulubionych bajek, które zachęcają do wskoczenia pod kołdrę. Wzory wybierać można godzinami, każdy kilkulatek znajdzie więc wśród nich te z ukochanymi bohaterami. Producenci dopasowują ofertę do aktualnych trendów, tworząc nadruki z wizerunkami postaci z najnowszych kinowych hitów.

Jaka kołdra dla dzieci?

Bezpośredni kontakt ze skórą dziecka ma pościel, ale na komfort snu wpływa również wypełnienie kołdry. Do najpopularniejszych należą obecnie wypełnienia syntetyczne, składające się z granulatu silikonowego, które są niezwykle lekkie, choć jednocześnie dobrze utrzymują ciepło. Wśród tych naturalnych wyróżnić można kołdry wełniane, puchowe i z pierza. Ponieważ wełna zawiera lanolinę, utrudniającą rozwój roztoczy, kołdry wełniane szczególnie poleca się alergikom. Reakcje alergiczne może wywoływać natomiast pierz i puch (chociaż kołdra puchowa przyda się zimą, ponieważ bardzo dobrze ogrzewa). Kołdry dla dzieci powinny być przeszywane, co zapobiega przesuwania i odkształcaniu się wypełnienia, poprawiając komfort snu.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.