Kierowcy jeżdżą za szybko - w walce z piratami drogowymi pomaga mapa zagrożeń

poniedziałek, 26 czerwca 2017 r., 13:49

Na 407 potwierdzonych zgłoszeń w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, aż 293 dotyczyły przekraczania dozwolonej prędkości. Najczęściej do tychże wykroczeń w ruchu drogowym dochodziło na terenie gmin Żukowo, Kartuzy i Sierakowice. Łącznie od momentu funkcjonowania mapy kartuscy funkcjonariusze weryfikowali już 1189 zgłoszeń.

- Głównym zagrożeniem jest przede wszystkim przekraczanie dozwolonej prędkości. Takich zagrożeń potwierdziliśmy aż 293, w tym 139 odnotowano na terenie gminy Żukowo, 54 - na terenie gminy Sierakowice, 69 - w gminie Kartuzy, 18 - w Ręboszewie, 50 - na ulicy Armii Krajowej z Żukowa do Pępowa, czy 25 w Baninie - informuje p.o. rzecznika kartuskiej policji, Magdalena Formela.

Ponadto wśród potwierdzonych zagrożeń można wymienić dzikie wysypisko śmieci przy trasie Stężyca - Delowo, dwukrotną nielegalną wycinkę drzew w Gołubiu i Reskowie, nielegalne rajdy samochodowe w Sierakowicach, 10 przypadków nieprawidłowego oznakowania drogi, między innymi w Baninie na ulicy Borowieckiej czy Tuchomskiej, 33 zgłoszenia nieprawidłowego parkowania (13 - Sierakowice, 5 - Kartuzy, 13 - Banino), 35 przypadków niewłaściwej infrastruktury drogowej (4 - Kartuzy, 27 - Banino), 13 zgłoszeń dotyczących spożywania alkoholu w miejscu niedozwolonym (m.in. w Grzybnie), czy 15 zawiadomień odnośnie złej organizacji ruchu (8 - w Baninie).

- Zachęcamy do korzystanie z mapy. Jest to dla nas informacja o tym, że w danym miejscu występuje jakieś zagrożeń. Od momentu zaznaczenia na mapie zagrożenia, policjanci mają pięć dni na jego weryfikację. Funkcjonariusze wielokrotnie udają się we wskazane miejsce, by potwierdzić, czy faktycznie dane zagrożenie występuje. Jeśli nawet dane zagrożenie nie zostało potwierdzone, to i tak informacja o nim przekazana jest właściwemu dzielnicowemu, który nadal kontroluje dane miejsce - podkreśla Magdalena Formela.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa ma nie tylko być pomocnym narzędziem dla funkcjonariuszy, ale także ma służyć rzetelnemu, czytelnemu zidentyfikowaniu oraz przedstawieniu skali i rodzaju zagrożeń społecznościom lokalnym.

- Celem funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa jest przede wszystkim podniesienie poczucia bezpieczeństwa poprzez przekazywanie wiedzy o danych zagrożeniach. Na mapie można zapoznać się ze statystykami, zobaczyć zagrożone miejsca, więc każdy może również zadbać sam o siebie, na przykład omijając niebezpieczny rejon - podsumowuje Magdalena Formela.

Funkcjonariusze zachęcają do rozsądnego korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jak to uczynić? Obejrzyj filmik instruktażowy.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.