Sprawdź, gdzie możesz kąpać się bezpiecznie

wtorek, 27 czerwca 2017 r., 11:54
fot. archiwum

Wakacje rozpoczęte, a jedną z najpopularniejszych form spędzania letniego czasu jest odpoczynek nad wodą. Aby był on bezpieczny, warto korzystać z kąpieli tylko w miejscach ku temu wyznaczonych. Dlatego też przedstawiamy listę miejsc wykorzystywanych do kąpieli na terenie powiatu kartuskiego, które objęte są monitoringiem stanu jakości wód.

W powiecie kartuskim nie zorganizowano żadnego kąpieliska. Wyznaczono jednak 21 miejsc wykorzystywanych do kąpieli. Są to miejsca, w których regularnie przeprowadzane są badania stanu jakości wody. Póki co musimy poczekać na pierwsze wyniki badań. Niemniej Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku przypomina, że nie należy korzystać z kąpieli w miejscach, gdzie woda ma zmienioną barwę i zapach oraz, że obowiązuje zakaz kąpieli w fontannach.

- Woda w fontannach zwykle charakteryzuje się względną przeźroczystością, związku z czym mylnie i bezzasadnie uważana jest za wodę czystą. Zagrożenie dla zdrowia może wiązać się przede wszystkim z piciem wody z fontanny, ale także z kąpielą lub zabawą w wodzie. Woda w fontannach może być zanieczyszczona przez ptaki i inne zwierzęta. Fontanny miejskie mogą być siedliskiem bardzo niebezpiecznych dla zdrowia bakterii chorobotwórczych - zaznaczają inspektorzy WSSE w Gdańsku.

- Istotnym zagrożeniem może być również przebywanie w pobliżu wytwarzanego przez fontannę areozolu. Wysoka temperatura wody (25-45°C), sprzyja kolonizacji instalacji wodnej fontanny przez bakterie Legionella. Przebywanie w pobliżu wytwarzanego areozolu może prowadzić do zachorowań na legionellozę, przebiegającej jako zapalenie płuc lub gorączka Pontia - dodają.

Wykaz miejsc wykorzystywanych do kąpieli na terenie powiatu kartuskiego:
Jezioro Kłodno - plaża gminna w Chmielnie
Jezioro Kłodno - OW Krefta w Chmielnie
Jezioro Mausz - Ostrów Mausz przy OSW Mausz
Jezioro Węgorzyno - plaża gminna w Sulęczynie
Jezioro Ostrzyckie - przy Centrum Wypoczynkowym w Wieżycy
Jezioro Ostrzyckie - przy OW EDF Polska S.A. w Krzesznej
Jezioro Raduńskie Górne - przy OW Sosnówka w Zgorzałem
Jezioro Raduńskie Górne - plaża gminna w Stężycy
Jezioro Dąbrowskie - Gołubie przy Waldtour-Revita Kaszubskie Centrum Promocji Zdrowia
Jezioro Gowidlińskie - plaża gminna w Gowidlinie
Jezioro Gowidlińskie - przy OW Słoneczna Zatoka w Gowidlinie
Jezioro Białe - plaża gminna w Prokowo-Ucisk
Jezioro Bukszyno - Czapielski Młyn przy Ośrodku Wczasów Odmładzających i Odchudzających
Jezioro Ostrzyckie - przy polu namiotowym "Stolemek" w Ostrzycach
Jezioro Raduńskie Górne - Zgorzałe przy OW Adler w Zgorzałem
Jezioro Łapińskie - plaża gminna w Garczu
Jezioro Junno - plaża gminna w Kamienicy Królewskiej
Jezioro Święte - przy Centrum Wypoczynkowym "Na Gwizdówce" w Załakowie
Jezioro Ostrzyckie - plaża gminna w Ostrzycach przy Informacji Turystycznej
Jezioro Ostrzyckie - przy POW "Ostrzyk" w Ostrzycach
Jezioro Połęczyńskie - przy Parku Wiejskim w Połęczynie

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.