Chmielno. Będą bić nowy rekord - na największy koktajl z truskawek

wtorek, 27 czerwca 2017 r., 13:49
fot. archiwum/MD-Z

W ubiegłym roku przygotowali rekordowych rozmiarów zupę z truskawek. Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Truskawek Kaszubskich chcą przygotować największy w Polsce koktajl truskawkowy. Z kaszubskich malen ma powstać 1500 porcji deseru.

8 lipca w Chmielnie po raz drugi odbędzie się święto kaszubskiej maleny - Festiwal Truskawek Kaszubskich. To, jak podkreślają organizatorzy, impreza otwarta na konsumentów zainteresowanych świeżymi i przetworzonymi truskawkami z Kaszub i innymi wysokiej jakości produktami z regionów Polski. Festiwalowi towarzyszyć będzie próba ustanowienia rekordu Polski na największy koktajl truskawkowy. Powstanie on z mleka sojowego i 200 kg słodkich, kaszubskich owoców.

- Tegoroczny festiwal będzie wielkim świętem kaszubskiej maleny. Imprezie towarzyszyć będą liczne atrakcje związane z główną bohaterką wydarzenia. Przygotowaliśmy konkursy na najładniejsze stoisko, truskawkową kreację oraz deser z truskawek. Będzie pokaz kuchni molekularnej i wielkie gotowanie truskawkowych przetworów. Wraz z mistrzami kuchni ze Stowarzyszenia Kucharzy Polskich przygotujemy 1500 porcji konfitury truskawkowej i kisielu. Chcemy też pobić kolejny rekord - tym razem przyrządzimy gigantyczny koktajl z truskawek - informuje Edyta Klasa, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie.

Impreza rozpocznie się już o godz. 12 i na jej uczestników czekać będą liczne atrakcje aż do późnego wieczora. Rekordowy koktajl przygotuje Łukasz Konik, prezenter kulinarny w TVP2. Podczas imprezy Łukasz Konik da też specjalny pokaz wykorzystania truskawek w kuchni molekularnej.

Festiwalowi towarzyszyć będą również konkursy - na najładniejsze stoisko truskawkowe, na najlepszą truskawkową kreację oraz na najlepszy produkt z truskawek o Puchar Ministra Rolnictwa.

Konkurs im. Heleny Gruchałowej na najlepszy produkt z truskawek kaszubskich skierowany jest zarówno do amatorów jak i profesjonalistów, osób indywidualnych, grup formalnych oraz podmiotów prowadzących działalność na obszarze produkcji truskawki kaszubskiej, tj. powiatu kartuskiego, powiatu kościerskiego, powiatu bytowskiego oraz gmin: Przywidz, Wejherowo, Luzino, Szemud, Linia, Łęczyce oraz Cewice. Każdy uczestnik Konkursu ma prawo zgłosić maksymalnie po jednym produkcie w każdej z dwóch kategorii - przetwory z truskawek kaszubskich oraz desery z truskawek kaszubskich. Szczegółowy regulamin konkursu znaleźć można tutaj.

Imprezę umilą też koncerty finalistów Kaszubskiego Idola, zespołu disco polo Lecimy oraz konkursy dla najmłodszych.

Warto dodać, że podczas ubiegłorocznej edycji imprezy powstała gigantyczna zupa truskawkowa. Do jej przygotowania wykorzystano 200 litrów wody, 200 kilogramów truskawek, 10 kg makaronu, 15 kg cukru i 1 kg cukru wanilinowego.

MD-Z

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.