Listwy przypodłogowe - czy praktyczne?

środa, 28 czerwca 2017 r., 16:45
fot. nadesłane

Dość powszechny jest pogląd, zgodnie z którym listwy przypodłogowe są istotnym elementem wykończenia, ale głównie ze względów estetycznych. Okazuje się jednak, że zdecydowanie nie można odmówić im również funkcjonalności. Oto dowody!

Maskowanie dylatacji

Przerwa dylatacyjna to szczelina, którą celowo pozostawia się w budynkach. Robi się to ze względu na fakt, że konstrukcja musi znosić duże obciążenia, w związku z czym zaczynają pojawiać się różnego rodzaju odkształcenia i przesunięcia. Aby skutki ich powstawania nie były widoczne, konieczne jest pozostawienie dylatacji. Jej obecność nie musi, a wręcz nie powinna być wyraźnie zarysowana - nie tylko ze względów estetycznych, ale także z uwagi na komfort utrzymywania czystości w pomieszczeniu. Dylatację można skutecznie zamaskować, stosując w tym celu listwy przypodłogowe.

Ukrycie przewodów

Mimo rosnącej popularności urządzeń bezprzewodowych, w każdym domu wciąż znajduje się mnóstwo kabli, których obecność jest nieunikniona. Telewizor, komputer, sprzęt stereo itd. - od każdego z tych urządzeń odchodzi przynajmniej jeden kabel, który można zgrabnie ukryć. W tym celu warto zastosować listwy przypodłogowe. Dużym atutem znacznej części modeli dostępnych w sprzedaży jest wyjmowany środek lub specjalne żłobienia, w których możemy umieścić przewody.

Ochrona ściany

Codzienne użytkowanie pomieszczenia, szczególnie jeśli jest intensywne, wiąże się z ryzykiem wystąpienia uszkodzeń ściany. Gwałtowne odsunięcie krzesła, upadek ciężkiego przedmiotu - każde podobne wydarzenie może sprawić, że na powierzchni pojawi się nieefektowna dziura, której zamaskowanie mogłoby być kłopotliwe. Listwa przypodłogowa chroni ścianę w miejscu, w którym płaszczyzna styka się z podłogą. To niezwykle istotne i potrzebne, o czym można przekonać się niewiarygodnie szybko.

Antidotum na wilgoć

Wilgoć budowlana to zjawisko, którego przyczyny leżą w cząsteczkach wody zalegających w ścianach nowopowstałego budynku. Ich całkowite wyschnięcie może zająć nawet kilka lat. Listwy, które są odporne na wilgoć, skutecznie chronią drewnianą podłogę. Taka ochrona ma jeszcze większe znaczenie w przypadku paneli, które pod wpływem nadmiaru wody zaczynają wykazywać przykrą skłonność do odkształcania się i puchnięcia.

Listwy przypodłogowe to elementy wykończenia, które są nie tylko ładne, ale również praktyczne. Ich montaż wyraźnie przyczynia się do poprawy komfortu wynikającego nawet z intensywnej eksploatacji konkretnej przestrzeni - mieszkalnej lub użytkowej.

Dowiedz się więcej na: https://parkiet.pl/12-listwy-przypodlogowe-mdf

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.