Przodkowo. Zakończono pierwszy rok projektu "Skrzydła wiedzy"

sobota, 1 lipca 2017 r., 19:46
fot. nadesłane

Za nami pierwszy rok realizacji dodatkowych zajęć w ramach projektu RPO Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 pn. "Skrzydła wiedzy". Zajęcia odbywały się we wszystkich szkołach gminy Przodkowo. Wzięło w nich udział 712 uczniów.

Uczestniczyli oni w różnego rodzaju zajęciach, których celem było podniesienie wiedzy oraz kompetencji niezbędnych do dalszego doskonalenia własnych umiejętności i rozwijania zainteresowań.

Zrealizowano 6271 godzin lekcyjnych w tym 3571 zajęć rozwijających, 2010 wyrównujących, 184 doradztwa zawodowego oraz 506 pozostałego wsparcia. Dodatkowo na szkolenia dla nauczycieli przeznaczono 167 godzin.

Zajęcia były prowadzone w trzech blokach, tj. rozwijających, wyrównawczych oraz jako pozostałe wsparcie dla uczniów z problemami. Uczniowie otrzymali nie tylko wsparcie ze strony nauczyciela ale również korzystali z fachowych pomocy naukowych. Szkoły zostały wyposażone w pracownie językowe oraz biologiczno-przyrodnicze, laptopy, tablice interaktywne czy wizualizery. Wszystkie te narzędzia pomagają uczniom w nauce by lepiej zrozumieć nurtujący problem bądź udoskonalić zdobytą już wiedzę.

Nie tylko uczniowie zostali objęci wsparciem, dla nauczycieli również zaplanowano szereg szkoleń, dzięki którym w sposób fachowy i rzetelny będą mogli udoskonalać wiedzę oraz zapewnić pomoc uczniom uczestniczącym w projekcie.

Zwieńczeniem całego roku nauki były zaplanowane wycieczki. Ostania na ten rok szkolny była wycieczka do gdyńskiego "Experymentu". 21 czerwca 2017 roku 139 uczniów biorących udział w zajęciach rozwijających wyruszyło do Centrum Nauki "Eksperyment" Gdyni. Jest to nietypowa pracownia doświadczalna dla uczniów oraz dorosłych, w której można w namacalny sposób przeprowadzić eksperymenty poznając prawa fizyki i przyrody.

Interaktywna wystawa w Experymencie została stworzona, by jednocześnie bawić i uczyć. To miejsce, które wyzwoliło w uczniach kreatywność, pobudziło ciekawość i głód wiedzy.

Wystawa w Centrum Nauki Experyment została podzielona na pięć wystaw głównych:

1. Hydroświat - tam wcieliliśmy się w role inżynierów wodnych, konstruowaliśmy i wprawialiśmy w ruch skomplikowane mechanizmy, poznaliśmy działanie śluz, tam i śruby Archimedesa, mogliśmy stworzyć gigantyczny wir wodny i naocznie podziwiać zjawisko powstawania podwodnych fal. Było niesamowicie!

2. Akcja - człowiek - ta część wystawy pozwala zgłębić tajniki funkcjonowania ludzkiego organizmu. Utrwaliliśmy wiedzę z zakresu budowy ludzkiego ciała, funkcjonowania ludzkich zmysłów, no i to co wprawiło nas w niezłą konsternację - mogliśmy sprawdzić jak będziemy wyglądać za 30 lat. Niezbadane są tajniki ludzkiego ciała!

3. Niewidoczne siły pozwalają przyswoić naturę dźwięku czy istotę elektryczności i magnetyzmu. Uczniowie mieli okazję przekonać się, w jaki sposób prawa fizyki ułatwiają podniesienie samochodu jedną ręką lub wzmocnienie naszego uchwytu tak, aby bez trudu podnieść bardzo ciężki kamień.

4. Drzewo życia spektakularne stanowisko, które jednocześnie służy jako taras widokowy tej części przestrzeni wystawienniczej. Na własnej skórze uczestnicy doświadczyli trzęsienia ziemi, a także sprawdzili, jak widzą zwierzęta. Uczniowie stanęli w wirtualnym wyścigu z tymi wolniejszymi i tymi szybszymi zwierzętami. Nie zabrakło też stanowisk paleontologicznych i stref wypoczynku.

5. Kierunek zdrowie kilkanaście nowych, interaktywnych stanowisk dotyczących codziennych wyborów, których powinniśmy dokonywać, aby cieszyć się jak najlepszym zdrowiem. Wycieczka dostarczyła wielu niespodzianek i niezapomnianych wrażeń. Wszyscy bawili się naprawdę świetnie! Uczniowie po wyczerpującym ale pełnym ciekawych doświadczeń dniu otrzymali pyszne kanapki, napoje oraz owoce.

nadesłane/UG Przodkowo

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.