Żukowo. Aktywne półkolonie z rolkami, rowerami, tańcem i reklamą

środa, 5 lipca 2017 r., 10:49
fot. Longina Templin

Publiczne Gimnazjum nr 2 im. Jana Heweliusza w Żukowie realizowało w tym roku szkolnym projekt pn. "Bezpieczna +". Zainteresowanie uczniów zajęciami z jazdy na rolkach i na rowerach BMX było na tyle duże, że postanowiono stworzyć nowy projekt na półkolonie, tym razem pod hasłem "Aktywni = Bezpieczni". Autorkami projektu są: Monika Rychert i Aleksandra Kobiela, która pełni też funkcję koordynatorki.

Grupa rolkowa miała do dyspozycji 16 godzin zajęć, które prowadziła Paulina Cwynar, instruktorka freestyle, a instruktorem jazdy wyczynowej, zwanej też agresywną zajmował się Przemysław Kępiński. Grupa rowerowa spędziła na swoich jednośladach 8 godzin, a pieczę nad nimi sprawował Marcin Piechociński. W pogodne dni zajęcia odbywały się na skateparku, a gdy padało w hali sportowej żukowskiego gimnazjum.

Rolkarze ćwiczyli jazdę do przodu i tyłem, beczkę i slalom, przekładankę no i oczywiście hamowanie. Potem przyszedł czas na naukę jazdy z wykorzystaniem przeszkód - podjazdy, zjazdy i skoki. Były też triki w przysiadzie, cross przodem i tyłem, skakanie z hopki i przejazd pod tyczką.

Zajęcia z jazdy rowerem BMX związane były z utrzymywaniem równowagi oraz balansem na rowerze. Doskonalono m. in. wybijanie się z ziemi i z wybicia (kicker) oraz utrzymywanie równowagi w jeździe na tylnym kole czy skoki przez przeszkody.

- Celem tego zadania jest, aby młodzież spędzała wolny czas aktywnie, a nie przed komputerem czy telewizorem, a co do bezpieczeństwa, to staramy się przekonać uczestników naszych zajęć, że kaski i ochraniacze są niezbędne i warto je nosić. Uczeń nie może brać udziału w zajęciach, jeśli nie ma kasku na głowie. Cieszy nas fakt, że było tyle osób chętnych, więc trzeba to propagować. Warto nadmienić, że wyszliśmy poza naszą szkołę, gdyż w zajęciach brali udział nie tylko nasi gimnazjaliści, ale także uczniowie z Banina, Niestępowa i Przyjaźni.

Od 21 sierpnia półkolonie będą kontynuowane. Planowane są dwudziestogodzinne zajęcia taneczne, na które można się jeszcze zapisywać. Prowadzącą będzie Agata Kmita. Nauką fotografii zajmie się Piotr Klinkosz, a reklamą sportu Monika Rychert.

Kolonijny projekt jest współfinansowany przez Urząd Gminy Żukowo oraz Ośrodek Kultury i Sportu w Żukowie.

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.