Żukowo. Otwarcie Pokonkursowej Wystawy Haftu Kaszubskiego - Linia 2017

środa, 5 lipca 2017 r., 22:17
fot. Longina Templin

Wojewódzki konkurs haftu kaszubskiego w Lini odbył się już po raz 22. W tegorocznej edycji odnotowano największą ilość nadesłanych prac w historii tego konkursu. O miano najlepszej hafciarki i hafciarza rywalizowało 227 osób, w tym 83 osoby dorosłe, 36 uczniów szkół gimnazjalnych i średnich oraz 108 uczniów szkół podstawowych. Prac do oceny było 526. Bardzo liczna była reprezentacja artystów rękodzieła z żukowskiej gminy.

Komisja oceniała zgodność z ornamentyką poszczególnych szkół haftu kaszubskiego, właściwą kolorystykę wzorów, oryginalność i poziom wykonania technicznego.

Do tradycji już należy wystawa pokonkursowa, która odbywa się w Żukowie od 2003 roku. W tegorocznym otwarciu wystawy udział brali - przewodniczący Rady Miejskiej Witold Szmidtke, burmistrz Wojciech Kankowski, wójt Gminy Linia Bogusława Engelbrecht, Edmund Szymikowski, pomysłodawca konkursu i jego juror oraz hafciarki żukowskiej gminy.

- Jesteśmy udziałowcem tej wystawy i to od 14 lat. Uczestniczymy w tym dziele, które nie tylko, że nie zamiera, ale w tym bardzo misternym kunszcie bierze udział coraz więcej dzieci i młodzieży - stwierdził burmistrz Wojciech Kankowski.

Fakt, że z roku na rok przybywa prac i uczestników konkursu potwierdził Edmund Szymikowski. - Muszę się pochwalić, że ten konkurs powoduje to, że ludzie nie zapominają o tej ważnej sztuce, która nas odróżnia od innych regionów. Z Żukowa jest bardzo dużo prac, szczególnie wielu uczniów nadesłano swoje hafty i to ogromnie mnie cieszy - powiedział członek komisji.

Juror przyznał, że prace są piękne. Dlatego też przyznaje się kilkanaście pierwszych miejsc. Pięcioosobowa komisja przez wiele godzin miała bardzo wiele do przeglądania i oceniania.

- Pozwolę sobie troszeczkę na prywatę. Poprosiłem moją koleżankę z dziecięcych lat Jadwigę Wandtke. Oboje jako dzieci spotykaliśmy się i uczyliśmy się haftować u Jadwigi i Zofii Ptach. Ponadto przy wydawaniu kolejnych teczek żukowskiego haftu załatwiałaś i pożyczałaś mi do nich zdjęcia. Dzisiaj wręczam tobie moją autorską teczkę z dedykacją dla ciebie.

- W tegorocznej edycji brali udział nie tylko hafciarki i hafciarze z Kaszub, ale także byli uczestnicy z Kujawsko - Pomorskiego, Krakowa, Węgrowa, a nawet pan z Londynu, można więc uznać, że nasz konkurs nabiera rangi ogólnopolskiej a także międzynarodowej - powiedział nam Edmund Szymikowski.

Był czas na podziękowania i upominki. Aleksandra Rogalewska, dyrektorka OKiS-u wręczyła Edmundowi Szymikowskiemu oryginalny prezent - parasol ozdobiony haftem kaszubskim, a Mirosława Żołna, dyrektorka Publicznego Gimnazjum nr 2 w Żukowie, przekazał na ręce Marii Płotki i Bernadety Reglińskiej bukiet kwiatów z podziękowaniami za prowadzenie szkółki haftu kaszubskiego w żukowskich szkołach.

Wystawa będzie czynna do 16 lipca br. w remizie OSP w Żukowie przy ul. Kościerska 2.

W XXII konkursie "Haft Kaszubski - Linia 2017" nagrody i wyróżnienia z żukowskiej gminy otrzymali:

I miejsce w kategorii - dzieci: Izabela Ptach, Nina Litwinów, Renata Szymańska, Szymon Glazik, Kornelia Konkol i Waleria Szymkowiak

II miejsce: Magdalena Rybandt, Julita Cirocka, Pola Petryńska, Maksymilian Witt, Nikodem Jakubiak, Roksana Giezek, Aleksandra Mazurek, Angelika Wydrowska, Oliwier Kustusz, Tymon Drzewiecki, Klaudia Jelińska i Amelia Kąkol

III miejsce: Patrycja Klawikowska, Otylia Szymkowiak, Patrycja Leonarczyk, Nikola Malc, Przemysław Kuberna, Igor Dąbrowski, Zofia Kuźma, Łukasz Ptach, Dawid Biankowski i Oliwia Bielawa

I miejsce w kategorii - młodzież: Aleksandra Chalicka, Martyna Płotka i Alicja Tomaczkowska

II miejsce: Agnieszka Kąkol i Nikola Kamińska

III miejsce w kategorii osoby dorosłe: Małgorzata Gruba i Bernadeta Reglińska

Wyróżnienie otrzymała Maria Płotka

L.T.

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.