Pokój dziecka - czego nie może w nim zabraknąć?

czwartek, 6 lipca 2017 r., 12:58
fot. nadesłane

Dla dziecka każdy, nawet najmniejszy element pokoju ma duże znaczenie. Wszystkie znajdujące się w nim przedmioty wpływają na jego rozwój i samopoczucie. Ważne jest, żeby to szczególne pomieszczenie było funkcjonalne, a nasza pociecha czuła się w nim swobodnie. Urządzanie pokoju dziecięcego to spore wyzwanie dla rodzica, który musi pomyśleć o wszystkich aspektach życia malucha. Co powinno znaleźć się w pokoju, aby dziecko mogło swobodnie się w nim uczyć, bawić i odpoczywać?

Łóżko, meble i półki na książki

Łóżko dziecięce to element, od którego powinno się zacząć wyposażanie pokoju. To na nim dziecko będzie odpoczywać i regenerować siły. Łóżko powinno być dopasowane do wzrostu dziecka, a znajdujący się w nim materac musi być odpowiednio twardy. Do wyboru mamy łóżka pojedyncze i piętrowe, proste i o fantazyjnym designie. Na pewno znajdziesz coś co przypadnie Ci do gustu i przede wszystkim spodoba się też Twojemu dziecku.

W pokoju dziecięcym nie może zabraknąć szafy do przechowywania ubrań oraz regałów na książki i zabawki. Wybierając rodzaj i wysokość szafy miej na uwadze, że Twoje dziecko zazwyczaj samo będzie musiało dosięgnąć po spodnie czy bluzę, dlatego półki i drążek na wieszaki nie może być umieszczony zbyt wysoko. Aby w pokoju panował porządek warto umieścić w nim kolorowe skrzynie i kartony, dzięki którym drobne przedmioty znajdą swoje miejsce, a przy okazji pomieszczenie będzie wyglądało atrakcyjnie dla oka dziecka czy nastolatka.

Ergonomiczne miejsce pracy

Bez względu na to, czy Twoje dziecko dopiero wkracza na edukacyjną ścieżkę, czy też kroczy po niej od roku czy dwóch, musi posiadać odpowiednie miejsce do pracy. Jeśli chodzi o dzieci szkolne, to w ich pokoju nie może zabraknąć biurka i krzesła. To przy nim będą spędzać znaczną część swojego wolnego czasu, odrabiać lekcje czy pracować na komputerze.

Nawet małe dziecko, które jedynie rysuje i lepi z plasteliny powinno mieć stolik i krzesełko, przy którym będzie mogło się bawić. Trzeba mieć na uwadze, że chociaż dziecko spędza przy takim stanowisku niewiele swojego wolnego czasu w porównaniu ze starszakiem, to jednak ten czas ma znaczący wpływ na jego nawyki i kręgosłup. Złe przyzwyczajenia mogą mieć wpływ na późniejsze wady kręgosłupa i postawy. Nie zapomnij więc dobrać wysokości biurka i fotela do wzrostu malucha, a wraz z tym jak będzie rosło systematycznie wymieniać meble na większe.

KOMENTARZE
Możliwość komentowania została wyłączona.