Z XX do XXI wieku - trwa rozbudowa i modernizacja strażnicy OSP Kożyczkowo

piątek, 7 lipca 2017 r., 11:27
fot. AL

Budynek Ochotniczej Straży Pożarnej w Kożyczkowie z pewnością do tej pory nie zachwycał. Obiekt, przeciekającym dachem, bez toalet, ogrzewany na piec kaflowy, nosił miano najbardziej zaniedbanej strażnicy OSP w powiecie, o ile nie w regionie. Druhowie nie raz sami chcieli wyremontować budynek. Przez lata karmieni byli jednak obietnicami generalnej modernizacji strażnicy. Po latach oczekiwania, deklaracje stały się faktem. Niebawem strażacy otrzymają bowiem strażnicę na miarę XXI wieku.

Strażnica OSP Kożyczkowo została wybudowana w czynie społecznym przez mieszkańców miejscowości pod koniec lat 60 tych. XX wieku. Do użytku oddaną ją w 1971 roku. Na strażnicę składała się sala na parterze oraz garaż z kuchnią. Budynek ogrzewany był za pomocą pieca kaflowego. Nie było toalet. W ostatnich latach nie sposób było nie zauważyć przeciekającego dachu. Niedługo ma się to zmienić. Już za kilkanaście tygodni druhowie OSP Kożyczkowo otrzymają nowy obiekt na miarę XXI wieku.

- W końcu po tylu latach czekania, obietnice stają się faktem. Od momentu wybudowania obiektu, poza wymianą bramy garażowej, nie było w nim prowadzonych żadnych modernizacji i remontu. Przed kilkoma laty chcieliśmy sami wyremontować strażnicę, jednak mówiono nam, że nie mamy nic robić, bo budynek zostanie całkowicie zmodernizowany. I tak czekaliśmy kolejne lata obiekt niszczał. Aż do teraz. Dzięki przychylności pana wójta udało się zrealizować inwestycję, na którą czekaliśmy tyle lat - podkreśla Piotr Konkel, prezes OSP Kożyczkowo.

Poprzez rozbudowę i termomodernizację budynku nie tylko zwiększy się powierzchnia obiektu, ale przede wszystkim znacząco poprawią się warunki lokalowo-bytowe. Strażacy zyskają nowy, duży garaż i toalety. Dotychczasowy garaż, kuchnia i sala zostaną zmodernizowane. Obiekt będzie ogrzewany przez instalacje centralnego ogrzewania na pellet.

- Z XX wieku wskoczymy od razu do XXI wieku - śmieje się dh Piotr Konkel.

Inwestycja ma zostać zakończona do września. W październiku ma odbyć się uroczystość oddania do użytku nowej strażnicy wraz z salą wiejską. Z tej okazji strażacy otrzymają też sztandar.

Dodajmy, że rozbudowa, remont i termomodernizacja strażnicy OSP Kożyczkowo jest możliwe dzięki partnerskiemu projektowi trzech gmin - Chmielno, Stężyca i Linia. Łącznie na terenie tych gmin kompleksowej modernizacji energetycznej poddanych zostanie aż 20 obiektów użyteczności publicznej. Na terenie gminy Chmielno poza strażnicą OSP Kożyczkowo termomodernizacji i remontowi poddane zostaną budynki: Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chmielnie, Hydroforni w Chmielnie, Szkoły Podstawowej w Borzestowie, Hydroforni w Cieszeniu, OSP Miechucino oraz Szkoły Podstawowej i OSP w Reskowie.

Całkowita wartość projektu to 9.956.787,87 zł, w tym 5.720.936,10 zł pochodzi ze środków unijnych.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.