Kartuzy. W muzeum królowały nalewki kaszubskie

sobota, 8 lipca 2017 r., 19:32
fot. AL

Pigwówka, wiśniówka, cytrynówka, jajowa, śliwowica, z winogron, pędów sosny, malin, aronii i wiele innych rodzajów nalewek mieli okazję spróbować ci, którzy w sobotnie popołudnie odwiedzili Muzeum Kaszubskie w Kartuzach. Odbył się tam bowiem II Festiwal Nalewki Kaszubskiej. Poza wysokoprocentowymi specjałami, nie zabrakło też wielu innych atrakcji.

Od wieków w kaszubskich domostwach wykonywano nalewki. Kaszubi przygotowywali je z wykorzystaniem owoców ze swoich sadów i ogrodów. Równie popularne były nalewki lecznicze przygotowywane na różnego rodzaju schorzenia. Nalewkarstwem zajmował się też założyciel muzeum, Franciszek Treder, który warzył głównie nalewki lecznicze.

Aby tradycja ta trwała dalej, Muzeum Kaszubskie w Kartuzach już po raz drugi zorganizowało Festiwal Nalewki Kaszubskiej, którego celem jest również promowanie zdrowej i naturalnej żywności i napojów sporządzonych według tradycyjnych receptur.

W tym roku do konkursu zgłoszono prawie 50 trunków. Największe uznanie komisji, która oceniała nalewki pod kątem klarowności, smaku, zapachu i prezentacji, zdobyły nalewki z czarnego bzu i czeremchy suszonej przygotowane przez Adama Dziubaka.

Poza możliwością degustacji konkursowych nalewek, na wszystkich uczestników festiwalu czekały też inne atrakcje. Sporą dawkę śmiechu bez wątpienia zapewnił kabaret Kuńda. Dla dzieci przygotowano zaś teatrzyk. Ponadto nie zabrakło warsztatów malarskich, kuchni i muzyki kaszubskiej.

Wyniki II Festiwalu Nalewki Kaszubskiej:

1. miejsce - Adam Dziubek za nalewkę z czarnego bzu
1. miejsce Adam Dziubek za nalewkę z czeremchy suszonej

2. miejsce - Iga Brzezińska za nalewkę z kwiatu czarnego bzu
2. miejsce - Bogusława Patoka za nalewkę z aronii
3. miejsce - Wojciech Myślik za nalewkę z płatków róży

Wyróżnienia:
Barbara Ustowska za nalewkę z aronii
Dariusz Wolski za nalewkę z borówki leśnej
Cezary Pyszczak za nalewkę farmaceutów

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.