"Perły dla życia" w rękach rodzin wielodzietnych

poniedziałek, 10 lipca 2017 r., 12:27
fot. AL

Po raz czwarty w historii powiatu kartuskiego wręczono "Perły dla życia", a więc nagrody dla rodzin wielodzietnych. Laureaci - po jednej rodzinie z każdej gminy powiatu - uhonorowani zostali podczas Dni Powiatu Kartuskiego. Ponadto nagrody trafiły też do dwóch rodzin zastępczych.

Przypomnijmy, że z inicjatywą wyróżnień rodzin wielodzietnych z terenu powiatu kartuskiego wyszedł radny Mirosław Szutenberg. W efekcie w 2014 roku po raz pierwszy uhonorowano rodziny "Perłą dla życia".

To wyjątkowe wyróżnienie trafia do rodzin, które jednak nie tylko mogą poszczycić się dużą ilością dzieci, ale wyróżniają się również na tle edukacyjnym, zawodowym, sportowym, artystycznym, czy społecznym. W tym roku odbyła się czwarta edycja konkursu. Rodziny uhonorowano w niedzielę podczas Dni Powiatu Kartuskiego.

- Celem konkursu jest promocja wielodzietności i rodzicielstwa zastępczego oraz docenianie codziennego trudu opieki nad licznym potomstwem. to rodzice w rodzinach wielodzietnych na co dzień zajmują się swoimi dziećmi oraz starają się zapewnić dzieciom jak najlepsze warunki do życia, nauki, rozwijania swoich pasji i zainteresować. W ten skromny sposób, obdarowując rodziny nagrodami finansowymi, chcieliśmy docenić ich codzienny trud i pracę - podkreślała Janina Kwiecień, starosta kartuski.

- Nasz powiat jest powiatem wyjątkowy. Zgodnie z danymi sprzed dwóch tygodni, powiat kartuski jest na pierwszym miejscu w kraju pod względem dzietności. Ponadto jesteśmy najmłodszym powiatu w skali kraju ze średnią wieku 35 lat i sześć miesięcy - dodawała.

W tym roku do konkursu zgłoszono łącznie 15 rodzin ze wszystkich gmin powiatu kartuskiego.

Laureaci Konkursu "Perła dla Życia" 2017:


Gmina Kartuzy - Magdalena i Rafał Licbarscy z Kartuz
Rodzina z pięciorgiem dzieci, w tym dwójka trzyletnich bliźniaków. Rodzice aktywni zawodowo. Mama na urlopie macierzyńskim opiekuje się dziećmi i zajmuje się domem

Gmina Żukowo - Anna Krzysztof Mądrzy ze Skrzeszewa
Rodzina z czworgiem dzieci. Rodzice aktywni zawodowo. Dzieci uczestniczą w konkursach szkolnych, olimpiadzie języka angielskiego, konkursach plastycznych i muzycznych, udzielają się w chórze, udzielają się w OSP Skrzeszewo. Córka Marta trenuje piłkę nożną

Gmina Sierakowice - Agnieszka i Mirosław Myszkowie z Sierakowic
Rodzina z sześciorgiem dzieci. Tata pracuje zawodowo. Mama zajmuje się domem. Dzieci osiągają bardzo dobre wyniki w nauce. Mają osiągnięcia sportowe i artystyczne - trenują piłkę nożną i koszykówkę. Uczęszczają do szkoły muzycznej. Obecnie córka Zuzanna będzie kontynuować naukę w II klasie Szkoły Muzycznej II stopnia w Gdańsku. Rodzina aktywnie włącza się w organizację szkolnych i sportowych przedsięwzięć.

Gmina Sulęczyno - Beata i Piotr Duzowscy z Węsior
Rodzina z czworgiem dzieci, w tym 11-letnie bliźniaki. Dzieci osiągają wzorowe wyniki w nauce. Mają osiągnięcia sportowe i artystyczne. Rodzina aktywnie uczestniczy w życiu szkoły i kościoła. Prowadzą gospodarstwo rolne. Tata również pracuje zawodowo.

Gmina Przodkowo - Justyna i Marcin Niklasowie z Kobysewa
Rodzina z pięciorgiem dzieci, w tym siedmioletnie bliźniaczki i trzymiesięczne trojaczki (również dziewczynki). Starsze dziewczynki trenują gimnastykę artystyczną oraz taniec towarzyski. Tata pracuje zawodowo. Mama na urlopie macierzyńskim

Gmina Chmielno - Katarzyna i Jacek Kitowscy z Garcza
Rodzina z sześciorgiem dzieci. Dzieci osiągają bardzo dobre wyniki w nauce. Biorą udział w licznych konkursach szkolnych. Biorą udział w zajęciach zespołu folklorystycznego oraz orkiestry dętej. Rodzice również udzielają się w zespole folklorystycznym. Dzieci również udzielają się w kościele. Tata prowadzi własną działalność gospodarczą. Mama zajmuje się domem.

Gmina Stężyca - Iwona i Daniel Recławowie z Nowych Łosienic
Rodzina z ośmiorgiem dzieci, dziewiąte "w drodze". Dzieci osiągają dobre wyniki w nauce. W swoim dorobku posiadają osiągnięcia sportowe i artystyczne. Dzieci angażują się społecznie jako wolontariusze. Mama opiekuje się domem i dziećmi. Wraz z mężem prowadzą gospodarstwo rolne. Tata dodatkowo pracuje zawodowo i jest sołtysem.

Gmina Somonino - Anna i Andrzej Mazurowie z Rąt
Rodzina z pięciorgiem dzieci, w tym najmłodsze dwie dziewczynki są bliźniaczkami. Dzieci osiągają dobre wyniki w nauce. Posiadają osiągnięcia sportowe - piłka nożna, szachy, unihokej. Dzieci aktywnie działają na rzecz ochrony środowiska i udzielają się w hospicjum domowym. Mama i tata aktywni zawodowo.

Rodziny zastępcze:

Anetta i Arkadiusz Stępniowie z Gołubia
Rodzina posiada jedno własne dziecko w wieku 17 lat oraz siedmioro w pieczy zastępczej, z tego pięcioro dzieci to dzieci niepełnosprawne. Od 2007 roku obejmują pieczą zastępczą dzieci a od 2013 roku tworzą rodzinny dom dziecka dla łącznej liczby siedmiorga dzieci. W całym okresie współpracy przez dom państwa Stępniów przewinęło się 15 dzieci.

Zofia i Leszek Plichtowie ze Stężycy
Rodzina posiada 10 dzieci w pieczy zastępczej. Od 2004 roku obejmuje pieczą zastępczą, a od 2012 roku tworzy rodzinny dom dziecka dla łącznej liczby 10 dzieci. W całym okresie współpracy przez dom państwa Plichtów przewinęło się łącznie 25 dzieci.

AL

DODAJ KOMENTARZ
Zamieszczając tu swój komentarz bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Wyrażając swoje zdanie, uszanuj proszę poglądy innych - komentuj, ale nie obrażaj! Redakcja portalu Kartuzy.info zastrzega sobie prawo do ingerowania w treść komentarzy lub ich usuwania, jeżeli nie będą zgodne z tematem, zasadami współżycia społecznego lub będą naruszały normy prawne i obyczajowe. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty - wypełnij formularz, który pokazuje się po kliknięciu na dzwonku pod treścią danego komentarza.